צילום מסך

"אנטישמיות – לא פוליטיקלי קורקט, שנאת ישראל כן"

איך הפכה בריטניה, הממלכה הבטוחה והפתוחה ליהודים, למקום שבו אנשי הקהילה היהודית סובלים בכל יום מתקרית אנטישמית? כך נראים החיים בשכונות היהודיות שבהן התרחשו התקריות האחרונות: בית הכנסת שכוסה כתובות נאצה, המאפייה וגן הילדים. פרויקט מיוחד
מיכל רבינוביץ'
18 בינואר 2020
22:36

אלף תקריות אנטישמיות מתרחשות בשנה בבריטניה, הממלכה הבטוחה והפתוחה ליהודים. בית כנסת, מאפיה וגן ילדים רוססו באחרונה בשכונות יהודיות. השוטרים הבריטים לא נושאים עליהם נשק, מה שמביא את הקהילה היהודית בממלכה לנסות ולהגן על עצמה בכוחות עצמה. לשם כך שוכרים בקהילה חברות פרטיות ואף לומדים הגנה עצמית. למרות ניצחונו של בוריס ג'ונסון בבחירות לראשות המדינה ונפילתו של ג'רמי קורבין, היהודים עדיין לא נושמים לרווחה וחלקם מסתובבים שם בפחד ואף חשים צורך להסתיר את זהותם. היהודים שחיים עשרות שנים בלונדון, יושבים כעת על מזוודות.

"שנאת יהודים היא לא פוליטיקלי קורקט בגלל השואה", מסביר הרב יצחק שוחט, רבה הראשי של שכונת מיל היל בצפון לונדון, "אז עכשיו שנאת ישראל זו הדרך החדשה לשנוא יהודים, הם אומרים שזה בגלל זכויות אדם". לדבריו, "היהודים באירופה בצרות. המצב מדרדר, והוא ימשיך ככה. אחת הסיבות שזה קורה היא זו האדישות. היה פחד בכל הקהילה, כאילו אנחנו צריכים לברוח מפה".

"ראינו את זה בעבר, גזענות טהורה"

"בכל יום נוסף עוד גרפיטי, הם אלימים כל כך", מספר פיליפ, בריטי לא יהודי שמבין גם הוא מה מתרחש שם וסיגל לעצמו תחביב מוזר: בכל בוקר הוא יורד לרחוב ומוחק כתובות גרפיטי נגד יהודים. "לדעתי זה קשור לשנאת זרים שעולה בפוליטיקה בשנים האחרונות. לאנשים אין תודעה היסטורית. הם לא מבינים שראינו את זה בעבר ושהדברים שהם אומרים זו גזענות טהורה", הוא סבור.

גן הילדים של קרן בן עזרא, בעלת רשת גני בוטיק לילדים יהודים, הפך לאחרונה ליעד מבוצר, לאחר שכתובות נאצה מאיימות רוססו באחד מהגנים. הילדים בו כבר מתורגלים בנוהל חירום. "מאוד נלחצנו, זה פתאום פגיע", מספרת בן עזרא. "יש לנו שני אנשי ביטחון בכל גן. את כל אחד מהגנים רישתנו במצלמות מבחוץ ומבפנים. אנשי הביטחון אחראים על פתיחת הדלתות". לדבריה, "למשטרה לוקח המון זמן להגיע אם מתקשרים אליהם, אך יש לנו לחצן חירום שמקפיץ את היחידה שאמונה על טרור".

בנה של רקפת הותקף שלוש פעמים בשנים האחרונות. התקרית הראשונה אירעה כשהיה בנה בן 14. הוא לבש תלבושת של בית ספר יהודי, ועשרה מוסלמים תקפו אותו. גם בתה סובלת מהתופעה. "היא הלכה לרופא שיניים, ותוך כדי טיפול הוא סיפר לה שיהודים הם רודפי בצע וחמדנים", היא מספרת.

הרב שוחט לא סומך על תבוסתו בבחירות של מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין. "ניצחנו בקרב אבל לא במלחמה", הוא אומר. "לפני כמה שנים הייתה בעיה של ימין קיצוני, של קיצונים מוסלמים, עכשיו צריך לפחד מהממשלה גם". הוא מספר שבתו בת ה-11 שאלה אותו אם הם צריכים לברוח בגלל קורבין, ולאן. "יש שיטות איך לא לעורר תשומת לב, כמו ללכת ברחוב בלי כיפה", אומר הרב, אך מוסיף: "כשאנחנו רוצים להסתתר, זה גורם לבעיות יותר גדולות".

דוד קוליאר, עיתונאי יהודי בריטי, אומר שהסיבה לעלייתה המחודשת של האנטישמיות היא החיבור בין השמאל הרדיקלי הקיצוני לבין האסלאם הרדיקלי. "הם עובדים ביחד היום, וביחד הם יכולים לעשות שינוי", הוא סבור. לפני שנתיים הוא חשף את הפעילות המחתרתית של קורבין בפייסבוק. לדבריו, "זה הגיע לחדשות והתחיל את כל הסיפור של האנטישמיות בלייבור. האנשים שהוא מסתובב איתם הם מכחישי שואה, חושבים שמשפחת רוטשילד שולטים בעולם – הם אנשטימיים. זו שנאת יהודים".