מוזיאון יד ושם
צילום: סבי ברנס, פלאש 90

יו"ר יד ושם: "בשל הרגישות – נאום נשיא גרמניה יהיה באנגלית"

אבנר שלו סיפר בכאן רשת ב על ההיערכות להגעת 46 מנהיגים לפורום השואה: "העובדה שכינסנו אותם להשמיע את זכרון השואה – יש לזה משמעות רבה". הוא הוסיף שעל הנשיא הפולני היה צורך להתגבר על החיכוכים ולהגיע. מיום שלישי – אלפי שוטרים ייפרשו בירושלים
הבוקר הזה
19 בינואר 2020
11:23

יושב ראש הנהלת יד ושם, אבנר שלו, סיפר היום (ראשון) לכאן רשת ב על ההכנות לכינוס פורום השואה ביד ושם, בהשתפות 46 מנהיגים מכל העולם. לדבריו, "עצם העובדה שאנחנו מצליחים לכנס מנהיגים להשמיע בקול אחד את המשמעות של זיכרון השואה – יש לזה הרבה משמעות והרבה מאוד תקווה". 

האזינו לריאיון עם אבנר שלו

הוא הוסיף שנאומו של נשיא פרנק-ואלטר שטיינמאייר באירוע לא יהיה בגרמנית: "יש בעיה והרבה שיקול דעת הושקע בכך. גרמניה חוללה את המלחמה ונושאת אחריות עצומה. שקלנו עם הגרמנים באיזו שפה הוא ידבר. הוא ידבר בעיקר באנגלית, יפתח במשפט בעברית ויסיים במשפט של ניצול שואה בגרמנית". 

על החלטת הפולנים לא להגיע לאירוע אמר שלו: "שימו את בצד את החשבונות הצדדיים, ותבואו להיות יחד עם 46 ראשי מדינות, כדי להביע את הנכונות להתנגד לאנטישמיות. ניתן לדודה להביע יחד עם מנהיגים אחרים. ניתן לו לעמוד שכם אחד עם ראשי המדינות. היה צורך להתגבר על החיכוכים הצדדיים ולא להביא אותם לידי ביטוי". 

אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יתפרסו מיום שלישי הקרוב כדי לאבטח את הגעת המנהיגים מכל העולם ולהכווין את התנועה בירושלים. במהלך המבצע עצמו צפויים שיבושי תנועה וחסימות בצירים שונים בתוך ירושלים. כמו כן, ייתכנו שינויים בהסדרי התנועה בצירים הראשיים המובילים לעיר לפרקי זמן קצרים ונקודתיים. משטרת ישראל תעדכן בימים הקרובים אודות כלל החסימות המתוכננות והשינויים הצפויים בהסדרי התנועה.