יועצי רה"מ עופר גולן ויונתן אוריך

פרשת הטלפונים של יועצי רה"מ: ביהמ"ש אישר חיפוש רק במכשיר של עופר גולן

בית המשפט התיר למשטרה לעשות חיפוש בטלפון של יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, אך אסר לערוך חיפוש בטלפונים של היועצים האחרים ובהם יונתן אוריך
צח שפיצן
19 בינואר 2020
17:06

פרשת החיפוש בטלפונים הניידים של יועצי ראש הממשלה: בית משפט השלום בתל אביב אישר היום (ראשון) למשטרה את צווי החיפוש בחומר שהוצא ממכשירו של עופר גולן בלבד - ולא משל היועצים האחרים, בהם יונתן אוריך. גם את החיפוש בטלפונו של גולן, יועץ התקשורת של משפחת נתניהו ומנהל קמפיין הליכוד, מסייג השופט במגבלות ותנאים אותם הציב. מדובר בדיון חוזר עליו הורה בית המשפט העליון בבקשת הערעור שהתקבלה חלקית.

לדברי השופט עלאא מסארווה בהחלטתו, "אין באישור מתן הצו כדי לעמעם את אי חוקיות החיפוש המוקדם או כדי להכשיר את הראיות המוזהמות, או אף לייתר דיון עתידי בטענות הגנה בכל מישור אפשרי".

בחודש שעבר קיבל בית המשפט העליון באופן חלקי את בקשת הערעור על ההחלטה למתן צווי חיפוש במכשירי הטלפון הניידים של ארבעה מיועצי ראש הממשלה, במסגרת חקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר. השופט יוסף אלרון קבע כי התיק יוחזר לבית משפט השלום בתל אביב, כדי לבחון אם צווי החיפוש המבוקשים נגד היועצים מבוססים על מידע מחיפוש שבוצע שלא כדין במכשירי הטלפון הניידים של הארבעה.

בכירים במטה הבחירות של הליכוד, בהם גולן ודובר הליכוד אוריך, נחקרו לפני כשלושה חודשים ביחידת להב 433, בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר. החקירה החלה בעקבות סרטון שהופץ ברשת בחודש אוגוסט במהלך מערכת הבחירות האחרונה, ובו נראים אנשי מטה הליכוד לכאורה ממקמים רכב של חסידי ברסלב סמוך לביתו של פילבר, וקוראים כלפיו קריאות ברמקולים. 

בתחילת חודש נובמבר פנו עורכי דינם של אוריך וגולן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה לעצור את החקירה נגדם ולסגור את התיק בעקבות "שורת כשלים בלתי-חוקיים בהם כבר הודו המשטרה והפרקליטות". בית המשפט השלום קיבל את הטענה כי נפלו פגמים בהתנהלות המשטרה במהלך חקירת החשודים, כשהחיפוש והתפיסה של הניידים בוצעו בלי שיהיה צו מיוחד מראש.