טקס האזכרה ליהודי אתיופיה, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: הרבנות הראשית החליטה להכיר ביהדות קהילת "ביתא ישראל" של יוצאי אתיופיה

מועצת הרבנות הראשית אימצה את את פסיקתו של הרב עובדיה יוסף המכירה מבחינה הלכתית ביהדותם של יוצאי אתיופיה מהקהילה • מסיבות שאינן ברורות ההחלטה נשארה בסוד בחודשיים וחצי האחרונים
אוריה אלקיים
19 בינואר 2020
21:31

החלטה היסטורית של הרבנות הראשית אחרי ארבעה עשורים של ציפייה: מועצת הרבנות הראשית אימצה את את פסיקתו של הרב עובדיה יוסף המכירה מבחינה הלכתית ביהדותם של יוצאי אתיופיה מקהילת "ביתא ישראל". כך פורסם היום (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. את ההחלטה קיבלה מועצת הרבנות לפני כחודשיים וחצי. מסיבות שאינן ברורות ההחלטה נשארה בסוד עד לבקשת כאן חדשות.

ייתכן שההחלטה הוחרשה בשל החשש מהתנגדות לה בקרב חוגים חרדים מסוימים. גורמים ברבנות אומרים כי ההחלטה מבטלת מסמך ישן משנות ה־80 שהטיל ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה ודרש מהם פעולות שונות לאישור יהודתם. יוצאי אתיופיה ייחלו להחלטות האלה לא פחות מארבעה עשורים שבמהלכם קיבלו יחס מפלה מהממסד הדתי, יחס שנחשף מספר פעמים בכאן חדשות. בעקבות החשיפות התכנסה בסופו של דבר המועצה והתקבלה ההחלטה הדרמטית.


תנועת "נאמני תורה ועבודה", שמקדמים יהדות ליברלית, מסרה בתגובה לחשיפה: "החלטת מועצת הרבנות הראשית לאמץ את פסיקתו של הרב יוסף ולהכיר בבני העדה האתיופית מביתא ישראל כיהודים לכל דבר ועניין, מהווה התקדמות משמעותית של הרבנות בדרך לתיקון יחסיה עם היהודים יוצאי אתיופיה. 

"העובדה שההחלטה הגיעה בעקבות גילויי גזענות במערכות שירותי הדת, שנחשפו בכאן חדשות, מוכיחה שביקורת ולחץ מבחוץ מועילים לתיקון עוולות ואנו שמחים על כך שיש קשב לכך בקרב מועצת הרבנות הראשית. אנו קוראים לרבנות לא להתמהמה ולוודא שההנחיה לבטל בדיקות יהדות על בסיס צבע עור מיושמת במלואה ולפעול במרץ כנגד כל גילוי גזענות במערכות שירותי הדת".

ארגון "עתים", המסייע לאנשים הנתקלים בקשיים במפגש עם שירותי הדת, מסר בתגובה: "אנו מברכים על החלטת מועצת הרבנות הראשית. כ־47 שנים עברו מאז שפסק מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל באופן חד משמעי כי אין להטיל ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה. בשנים האחרונות ליווינו וייצגנו מספר מקרים של אפליה ועוולות כנגד יוצאי אתיופיה, שקשורים לערעור על יהדותם. זהו צעד חשוב במאבק ש"עתים" גאה להיות חלק ממנו, הדואג לקיבוץ הגלויות הישראלי, וליחס צודק כלפי מגוון הקהילות במדינת ישראל. אנו מצפים לאכיפת החלטה זו בפועל ואנו תקווה כי היא תהווה בסיס לתיקון היסטורי ולהפסקת האפליה כנגד קהילת יוצאי אתיופיה, קהילה יהודית עתיקה ומפוארת״.

חבר הכנסת יאיר לפיד התייחס גם הוא להחלטה ואמר: "קהילת ביתא ישראל לא הייתה צריכה לחכות שנים להחלטת הרבנות הראשית שהכירה ביהדותה. היהדות היא בליבם אלפי שנה. זה ניצחון חמוץ מאוד".