הצעיר שהתאבד

תביעת ענק נגד שב"כ: מקור איים להתאבד, המפעיל ידע ולא מנע

לטענת המשפחה, איש השב"כ שהפעיל את בנם כמקור – ידע על כוונתו להתאבד • המשפחה תובעת כשניים וחצי מליון שקלים • עורכי דינם: "לא פעלו למנוע את התאבדותו. גם כאשר הוא היה עם חבל על הצוואר וזעק למפעיל שלו" • שב"כ: "מצרים על שגורמים אינטרסנטיים משתמשים במותו של המנוח כדי לתקוף את השירות"
כרמל דנגור
19 בינואר 2020
22:09

תביעת ענק תקדימית נגד שירות הביטחון הכללי: משפחתו של צעיר ששימש מקור של החטיבה היהודית ושם קץ לחייו תובעת את שב"כ בכשניים וחצי מליון שקלים. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. לטענת המשפחה, איש השב"כ שהפעיל את בנם כמקור – ידע על כוונתו להתאבד, ולא מנע זאת ממנו.

על פי התביעה, עשרים דקות לפני ששם קץ לחייו שוחח הצעיר עם איש השב"כ וסיפר לו על כוונתו להתאבד בגלל פרידה קשה מבת זוגו. בשלב מסוים אומר הצעיר כי חבל מונח על צווארו, בעוד איש השב"כ מנסה להניא אותו מלהתאבד – הוא לא נוקט בפעולה אקטיבית כמו קריאה לכוחות ההצלה.

בתביעה, שהוגשה על ידי עורכי הדין איתמר בן גביר ויוספי מזר, נכתב: "חרף העובדה שהכתובת הייתה על הקיר באותיות קידוש לבנה – בחר המפעיל לפעול ברשלנות פושעת ולא לעשות את המצופה ממנו למניעת הפגיעה בחיי המנוח".

עוד נטען בתביעה כי הפעלתו של הצעיר כמקור היא שהובילה אותו למצוקה נפשית חריפה. "המנוח הפך ל'סוס טרויאני' שנאלץ לחיות חיים תחת בגידה בכל סביבתו. הפעלתו נערכה במשך מספר שנים עד שלבסוף – ובעקבות רשלנות פושעת של הנתבעים – שם קץ לחייו".

עורכי הדין בן גביר ומזר מסרו בתגובה: "מדובר במקרה חמור של רשלנות פושעת של שירות הביטחון הכללי. לא רק שבשב"כ הפכו את אותו ממקור מודיעיני לטרגדיה מהלכת, אלא הם גם לא פעלו למנוע את התאבדותו. גם כאשר הוא היה עם חבל על הצוואר וזעק למפעיל שלו בשב"כ שהוא רוצה להתאבד. מלבד 'דברי ניחומים' המפעיל לא נקף אצבע בשביל לעצור את ההתאבדות ולמעשה ברשלנותו אחראי למותו המיותר".

משב"כ נמסר בתגובה: "שירות הביטחון הכללי אינו נוהג למסור מידע על אודות פעילותו האופרטיבית, ואין בכך כדי לאשר את המידע שפורסם. מכלל המידע שברשותנו עולה כי המנוח החליט לשים קץ לחייו נוכח נסיבות אישיות מצערות. אנו משתתפים בצער המשפחה ומצרים על שגורמים אינטרסנטיים משתמשים במותו של המנוח כדי לתקוף את השירות, כחלק מניסיון לפגוע בשירות ובפעילותו".