ח"כ היבא יזבק, מארס 2019
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פסילת ח"כ היבא יזבק: חופש הצבעה בעבודה-גשר-מרצ

חבר הכנסת אופיר כץ מהליכוד צפוי להגיש היום את בקשת פסילת חברת הכנסת מסיעת בל"ד לוועדת הבחירות
יערה שפירא
20 בינואר 2020
14:40

במפלגת העבודה-גשר-מרצ הודיעו היום (שני) כי לחברי סיעתם יהיה חופש הצבעה בדיון על פסילת חברת הכנסת מבל"ד היבא יזבק. בליכוד הודיעו שמאוחר יותר היום בשעה 16:00 תוגש הבקשה לפסילתה של חברת הכנסת לוועדת הבחירות המרכזית בכנסת.

סיעות העבודה-גשר ומרצ מיוצגות בנפרד בוועדת הבחירות המורכבת מנציגי הסיעות בכנסת היוצאת, ובעקבות זאת, סיכמו יושבי ראש המפלגות חבר הכנסת עמיר פרץ וחבר הכנסת ניצן הורוביץ כי כל סיעה תחליט בעצמה על אופן הצבעתה בוועדה. פרץ הודיע שימליץ לסיעתו לתמוך בפסילת יזבק, והורוביץ הבהיר שמרצ מתנגדת לפסילתה.

קודם לכן, חבר הכנסת יאיר גולן כתב בטוויטר כי "לא נוח לי לקרוא את דבריה של היבא יזבק בפייסבוק, אבל לפסול אזרחית שומרת חוק מהתמודדות זה לתת פרס למשמיציה של הדמוקרטיה הישראלית". חבר הכנסת מהליכוד יואב קיש הגיב לגולן ואמר כי "טעות קשה וחשיבה מסוכנת. תומכי טרור צריכים להיות בכלא לא בכנסת. תתאפס".

חבר הכנסת מהעבודה-גשר איציק שמולי הביע את דעתו גם כן ואמר כי "העתירה מוצדקת מאין כמותה ויש לתמוך בה ללא סייג. החוק אינו מתיר התמודדות לכנסת של מי ששולל את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ובוודאי מי שבדבריו או במעשיו תומך בטרור".

גם חבר הכנסת מישראל ביתנו עודד פורר הגיב ואמר כי "יזבק הביעה תמיכה בטרוריסטים ושלחה ברכות למי שעקב אחרי גבי אשכנזי כדי להתנקש בו. התבטאויותיה עומדות בתנאים שקבע חוק יסוד הכנסת, לפסילת מועמדות גם בשל התבטאויות תומכות טרור".

שלשום נאמר כי בליכוד ובישראל ביתנו צפויים להגיש לוועדת הבחירות בקשה לפסילת חברת הכנסת היבא יזבק בנימוק שהביעה תמיכה במחבלים. נציגי כחול לבן בוועדה צפויים לתמוך. דיון מהסוג הזה הוא בעל פוטנציאל לערער את האפשרות של כחול לבן לשתף פעולה בעתיד עם הרשימה המשותפת. אבל נוכח מסרי הקמפיין הימניים שיוצעו, ויתור על הבעת עמדה בנושאים כאלה הוא כנראה לא באמת אפשרות.