נשים מקהילת "ביתא ישראל" בתפילה
צילום: פייר תורג'מן, פלאש 90

לרבים מיוצאי אתיופיה אין אמון ברבנות הראשית, אך אין לזלזל בחשיבות ההכרה ביהדות קהילת "ביתא ישראל"

גם בעתיד יהיו רבנים שימשיכו להקשות על יוצאי אתיופיה, אך הרבנות הראשית תצטרך להעמיד אותם על מקומם. יש לקוות שאימוץ הפסיקה של הרב עובדיה יוסף על ידי מועצת הרבנות תשים קץ לרמיסת מסורת עתיקה בת 2,500 שנה | דעה
אוריה אלקיים
20 בינואר 2020
16:21

לפני למעלה מארבעה עשורים הכריע הרב עובדיה יוסף כי קהילת "ביתא ישראל" הם יהודים בדיוק כמו כל תפוצה אחרת. לפני כחודשיים אימצה סוף-סוף מועצת הרבנות הראשית את פסיקתו ההיסטורית של הרב עובדיה. אך במקום לשמח בה את הציבור ולהודיע על כך באופן רשמי וברור, היא החביאה אותה היטב. זאת, ככל הנראה בשל חשש מתגובות חוגים חרדיים מסוימים שבאופן מסורתי מטילים ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה.


רבה של באר שבע, הרב יהודה דרעי, הוא זה שהפתיע את חבריו למועצת הרבנות והעלה לסדר את ההצעה לאימוץ הפסיקה. חברי מועצת הרבנות הראשית הסכימו. "מועצת הרבנות הראשית לישראל מאמצת את הכרעתו ההלכתית של מרן הראשון לציון רבנו עובדיה יוסף ולפיה בני הקהילה האתיופית 'ביתא ישראל' הם יהודים לכל דבר ועניין מבחינה הלכתית", הוחלט. ההחלטה נוגעת באופן ישיר לעשרות אלפי בני "ביתא ישראל" שעלו מסוף שנות ה-70. יתר העולים מאתיופיה מזרע ישראל, שעלו משנות ה-90, נדרשו לעבור גיור עם הגיעם לארץ.

בתגובה, חלק מבני קהילת יוצאי אתיופיה מתרגשים שסוף-סוף הגיעה החלטה שדורסת הלכה למעשה את המסמך ההוא משנות ה-80 שהטיל ספק ביהדותם. חלקם טענו, בצדק, שיהדותם כלל אינה תלויה בהחלטה של מועצת הרבנות הראשית. במשך עשרות שנים עשתה הרבנות הראשית כל מה שיכולה הייתה לעשות על מנת שירגישו "נטע זר". מסורת אדירה בת 2,500 שנה נרמסה לא פעם ברגל גסה כשרב עיר סירב לחתן זוג צעיר בני העדה, או אסר על בנות יוצאות אתיופיה לבשל בבית העסק עד שהן תספקנה לו הוכחות באשר ליהדותן. 

תופעות מהסוג הזה הן ממש לא נחלת העבר. עוד יהיו רבני ערים שיוספו לעשות דין לעצמם. אך כעת, עם החלטות מועצת הרבנות הראשית, הם לא יוכלו יותר לומר שהם זוכים לגיבוי מלא ממנה, והרבנות תצטרך להעמיד אותם במקומם. מקרי גזענות כמו ביקבי ברקן יוסיפו ככל הנראה להתרחש, משום שהעדה החרדית לא מכירה ברבנות הראשית ובטח שלא כפופה אליה. אך כעת, כל זעם קדוש מצד גורמים ברבנות הראשית כלפי גזענים מבד"ץ כזה או אחר, יתקבלו אולי במעט פחות גיחוך. 

"הרב הבלין אילץ את מועצת הרבנות לקבל החלטות שהיא נמנעה מלקבל משך ארבעה עשורים"

החלטה זו, יחד עם ההחלטה לאסור על נותני כשרות לבקש בירור יהדות של עובד על בסיס צבע או מוצא, החלטה שכבר פורסמה, מגיעה על רקע פרסומים בכאן חדשות על יחס מפלה של נותני שירות בתחום הדת כלפי יוצאי אתיופיה. בין השאר, פורסמה התנהלותו של רב העיר קריית גת, הרב משה הבלין, כלפי עובדים ממוצא אתיופי בקייטרינג מקומי. גם כאן, הרב אילץ את מועצת הרבנות לקבל החלטות שהיא נמנעה מלקבל שנים רבות. מיד לאחר הפרסום הראשון בסדרת הפרסומים על הרב הבלין, פרסם המשרד לשירותי דת הודעה חריגה לעיתונות ובה הוא הודיע כי מנכ"ל המשרד הסמיך את רב הקהילה האתיופית בישראל, הרב ראובן וובשת, לפנות למועצת הרבנות הראשית שתאמץ את פסיקתו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. דברים זזו.

עשרות אלפי יהודים מקהילת "ביתא ישראל" סבלו במשך עשרות שנים מפקפוק ביהדותם. לרבים מיוצאי אתיופיה אין שמץ של אמון ברבנות הראשית והאחרונה היא האשמה הבלעדית בכך. ובכל זאת, מדובר בהחלטה שהקהילה ציפתה לה והפגינה למענה לא מעט. לכן, הלוואי שדור שלם שנאבק על זכותו המולדת - להיקרא יהודי במדינת היהודים - ישמח היום לפחות קצת.