דמיאניוק במשפטו בגרמניה, מאי 2011
צילום: אי-פי

תמונות חדשות מוכיחות - בניגוד לדבריו, דמיאניוק שהה במחנה סוביבור

על אף הכחשותיו כי עבד במחנה, ארכיון בגרמניה חשף כי ברשותו תמונות בהן מופיע ג'ון (איוואן) דמיאניוק במחנה ההשמדה. התמונות התגלו בעזבונו של קצין אס-אס לשעבר שנהרג במרד סוביבור בשנת 1943. הן יפורסמו בספר חדש ויוצגו לציבור ביום שלישי הבא
גיא בריצמן
20 בינואר 2020
18:02

תמונות חדשות מציגות לראשונה את ג'ון (איוואן) דמיאניוק במחנה ההשמדה סוביבור. זאת למרות הכחשותיו של מי שהורשע בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים בסוביבור במהלך מלחמת העולם השנייה. כך חשף הבוקר (שני) ארכיון בברלין. בהודעה שפרסם "ארכיון טופוגרפיית הטרור", התמונות שבהן מופיע דמיאניוק הן חלק מאוסף של 350 תמונות שהתגלו בעזבונות של קצין האס-אס לשעבר יוהן ניימן, שנהרג במרד סוביבור בשנת 1943. התמונות המדוברות יפורסמו בספר חדש ויוצגו לציבור ביום שלישי הבא.

דמיאניוק, יליד אוקראינה, היגר לארצות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה. בשנת 1987 הוסגר לישראל, הועמד לדין בירושלים והואשם כי הוא "איוון האיום", שומר ידוע לשמצה שעבד במחנה ההשמדה טרבלינקה. על אף שבית המשפט דן למוות את דמיאניוק, בשנת 1993 הפך בית המשפט העליון את ההחלטה וזיכה את דמיאניוק מחמת הספק.

בשנת 2002 גורש דמיאניוק מארצות הברית לגרמניה, לאחר שצצו עדויות חדשות כי שימש כשומר במחנות ההשמדה מיידנק וסוביבור. על אף הכחשותיו, בית משפט במדינה הרשיע אותו בשנת 2011 בסיוע לרצח של 30 אלף יהודים בסוביבור.

דמיאניוק מת בשנת 2012 בטרם נידון ערעורו על ההחלטה. בחודש נובמבר האחרון שב דמיאניוק לכותרות כאשר ענקית התוכן נטפליקס העלתה מיני-סדרה דוקומנטרית בת חמישה פרקים שגוללה את סיפורו.