סינים
צילום: אי-פי

הנגיף הסיני: משרד הבריאות נערך להתפשטות המחלה

הנגיף המסתורי שהתגלה בעיר הוואן שבסין מתפשט למימדים מדאיגים • חוקרת וירוסים סבורה: חיסון יימצא רק בעוד שנים • לדברי ד"ר אלה סקלן מאוניברסיטת תל אביב, למרות הבהלה, שיעור התמותה נכון לעכשיו נמוך יחסית
קטי דור ומאיה ראכלין
20 בינואר 2020
20:53

הנגיף הסיני המסתורי: במשרד הבריאות נערכים למקרה שנגיף הקורונה יתפשט בעולם ויגיע גם לישראל. כך דווח היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. ביום רביעי הצוות לטיפול במגיפות אמור להתכנס לישיבה ראשונה כדי לדון בווירוס ובהסתברות שלו להגיע לארץ.


במקביל, משרד הבריאות מכין חוזר שיופץ בימים הקרובים במערכת הבריאות, להתנהלות במקרה של הגעת חולה. במסגרתו, המשרד ימליץ לבודד אנשים שפיתחו תסמינים שדומים לשפעת וחזרו מסין או מאחד האזורים הנגועים. נוסף על כך, המעבדה המרכזית הלאומית של משרד הבריאות נערכת, כמו גם בעולם, להבין כיצד לאבחן את הנגיף.

בתוך כך, הטלוויזיה הממלכתית הסינית ציטטה היום מומחה שמאשר כי על בסיס המידע הקיים, וירוס הקורונה שהתגלה בחודש שעבר – עובר מאדם לאדם, ולא רק במגע עם חיות. המומחה אף צוטט אומר בטלוויזיה הסינית ש-14 עובדי בריאות נדבקו בווירוס החדש כתוצאה ממגע עם חולים. גם נציבות הבריאות הלאומית אישרה דברי המומחה.

הנגיף המסתורי שהתגלה בעיר הוואן שבסין מתפשט למימדים מדאיגים, ואדם שלישי מת הלילה כתוצאה מהווירוס שהוא זן ממשפחת נגיפי הקורונה. הרשויות בסין דיווחו שיותר מ-200 איש כבר נדבקו בווירוס, ושהוא כבר יצא מגבולות סין והתגלה בקרב אנשים בתאילנד, יפן ודרום קוריאה. אך מומחים מערביים משערים כי מניין הנדבקים גבוה מכך ועומד על כ-1,700 בני אדם.

ד"ר אלה סקלן, מהמחלקה למיקרו-ביולוגיה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מסבירה שמקורו של הווירוס, שעלול לגרום למחלה נשימתית, הוא בחיות בר בסין, והסכנה להתפשטותו נמצאת בעיקר באזורים צפופים. עם זאת, היא מרגיעה ואומרת כי נכון לעכשיו, שיעור התמותה נמוך יחסית. חיסון לווירוס המסתורי, היא מעריכה, יימצא רק בעוד שנים.