צלבי קרס בבית קברות יהודי בצרפת
צילום: אי-פי

סקר: 70% מיהודי צרפת חוו גילויי אנטישמיות

מהסקר של ארגון AJC עולה ששני שלישים מהיהודים בצרפת מרגישים שהם חיים בצל אנשטימיות קשה. פחות ממחצית מהנשאלים מאמינים שמקרון מסוגל להילחם בתופעה
מואב ורדי
21 בינואר 2020
01:32

שני שלישים מיהודי צרפת חשים שהם חיים בצל אנטישמיות קשה, כך עולה מסקר שערך הוועד היהודי-אמריקני (AJC) ופורסם אמש (שני) לקראת כינוסו של פורום השואה בירושלים. כמו כן עולה ש-70% מהיהודים בצרפת חוו גילויי אנטישמיות לפחות פעם אחת. פחות ממחצית מהנשאלים מאמינים כי נשיא צרפת מקרון, שישתתף בכינוס בירושלים, מסוגל להילחם ביעילות באנטישמיות. 

הסקר כלל מדגם מייצג של 1,027 אזרחים צרפתים, כמחציתם יהודים. כמו כן עלה בו ש-43% מהיהודים בצרפת נמנעים מלבקר במקומות מסוימים מתוך דאגה לביטחונם. הדבר תורם לתחושת הזרות של היהודים במדינה, ומעל למחציתם שקלו לעזוב את צרפת בגלל אנטישמיות. עם זאת, כאשר בוחנים את יחסו של הציבור הכללי בצרפת לתופעה, 73% מכלל הציבור רואה באנטישמיות כבעיה של הציבור כולו, ולא רק של היהודים. 

מנכ"לית הארגון בישראל אביטל ליבוביץ מסרה עם פרסום הסקר כי "הגיע הזמן שהמדינות הרבות בהן חלה עלייה תלולה במספר התקריות האנטישמיות, בהן צרפת, יאכפו באופן נוקשה ומרתיע את הנושא. עלינו לפעול בשיתוף כלל הגורמים האפשריים כדי להגביר את הביטחון האישי של כל היהודים באשר הם. הסקר ממחיש את הדחיפות של הבעיה ומהווה נורה אדומה לכולנו – אלו אחינו שמעבר לים, ועלינו להיות לצדם".