בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש ומארק ישראל סלם, פלאש 90

נתניהו: "נחיל את החוק הישראלי על כל ההתיישבות"

ראש הממשלה פתח את קמפיין הליכוד בהכרזה שיחיל בקרוב את הריבונות בבקעת הירדן. ראשי המפלגות הגדולות פתחו בקרב מסרים סביב ההצעה להחיל את הריבונות בבקעת הירדן וצפון ים המלח. גנץ אמר שאחרי הבחירות יפעל לקידום המהלך
יערה שפירא
21 בינואר 2020
14:20
עודכן ב 23:03

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח הערב (שלישי) את קמפיין הליכוד בהכרזה כי בכוונתו להחיל את הריבונות הישרלאית בכל שטחי ההתיישבות ביהודה ושומרון. בנאומו אמר כי "אנחנו נחיל בקרוב ריבונות ישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. נחיל את החוק הישראלי על כל ההתיישבות כולה. גוש עציון, מעלה אדומים, אריאל וכל שאר היישובים בלי יוצא מהכלל". 

בין נתניהו ליושב ראש כחול לבן, בני גנץ, החל היום קרב מסרים סביב סוגיית סיפוח בקעת הירדן. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שבקרוב מאוד יעמיד את בני גנץ במבחן, לראות אם הוא אכן תומך ביוזמה להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן וצפון ים המלח. נתניהו אומר כי הוא "מצפה לתמיכה מלאה של גנץ ושל כחול-לבן במהלך ההיסטורי הזה". 

מוקדם יותר כתב גנץ כי על נתניהו לנסות פעם אחת שלא לשקר. במסר לנתניהו הוסיף גנץ: "אם תרצה אתה יכול להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן בהחלטת ממשלה תוך שעתיים, בלי שום דיון בכנסת. נראה אותך". 

זאת בהמשך לחילופי המסרים בין השניים, לאחר שהבוקר ביקר גנץ במועצה האזורית מגילות ואמר כי "אחרי הבחירות נפעל להחלת הריבונות בבקעת הירדן". גנץ הוסיף כי המהלך ייעשה "בתיאום עם הקהילה הבינלאומית". עוד אמר כי "אסור שייקרו מקרים נוספים כמו אובדן צופר ונהריים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריו במהרה ושאל: "למה לחכות לאחרי הבחירות, אם אפשר להחיל ריבונות על בקעת הירדן כבר עכשיו בהסכמה רחבה בכנסת?". נתניהו הוסיף כי הוא מחכה לתשובה עוד הערב ועקץ: "אלא אם אחמד טיבי שם לך וטו". גנץ השיב לדברים בציוץ בטוויטר: "ביבי. קודם נדון בחסינות ואחר כך ננהל את החלת הריבונות".

בנוסף לכך, ישראל ביתנו הודיעה שאם הנושא יובא להצבעה בכנסת היא תתמוך בכך. ביחד עם בלוק ה- 55 יש רוב של 63 חברי כנסת כדי להחיל ריבונות בבקעת הירדן. כך שאין לראש הממשלה כלל צורך בתמיכת כחול לבן.

גנץ נשאל בסיור על כוונת האמריקנים לפרסם את תוכנית המאה ואמר: "אני מקווה שהנשיא טראמפ יקדים ויפרסם את התוכנית. עברו כמה שבועות, ובמזרח התיכון קורים הרבה דברים דרמטיים, אני מצפה לפרסום התוכנית". גם מספר שלוש בכחול לבן, חבר הכנסת משה יעלון, התייחס לסיפוח בקעת הירדן ואמר כי "בקעת הירדן היא הגבול המזרחי של מדינת ישראל לנצח".

חבר הכנסת עפר שלח מכחול לבן אמר לכאן רשת ב כי מצע מפלגתו קובע כי בקעת הירדן תהיה בריבונות ישראל והיא גבולה המזרחי של המדינה, כל זאת בהסדר סופי ביננו לבין הפלסטינים המקובל על מדינות האזור והעולם. בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב" אמר שלח כי הוא מתנגד לנסיגה חד צדדית שאותה מפרש האויב כחולשה. שלח הסתייג מדבריה של חברת סיעתו יעל גרמן שאמרה כי מפלגתה תתמוך בהתנתקות משטחים ביהודה ושומרון ואמר כי היא טעתה והיה עליה לדבר על היפרדות ולא על התנתקות מהפלסטינים.

יו"ר העבודה-שר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ אמר בתגובה להצהרת גנץ כי הוא מצפה מכחול לבן שלא להגרר לסדר היום שכופה הימין הקיצוני בהובלת סמוטריץ. "עתיד בקעת הירדן צריך להקבע כחלק ממו״מ ומהסדר כולל, תוך שימת דגש על סידורי הבטחון החיוניים של ישראל. אסור לכחול לבן ליפול למלכודות הימין. זו רק אחת מתוך אינספור מלכודות נוספות שיגיעו במערכת הבחירות״.

חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה בתגובה: ״בשביל ממשלת סיפוח מסוכנת שתבעיר את המזרח התיכון יש לנו את בנט וסמוטריץ׳. הניסיון של גנץ לעקוף מימין אפילו את השוליים, עלול להיגמר בתאונה נוראית למדינת ישראל כולה. השאלה אם גנץ יילך בדרך הזו או בדרך של שינוי ותקווה תלויה בשותפים שלו. אנחנו מתחייבים לשמור על גנץ בנתיב הנכון״.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב אף הוא: "גנץ, לאזרחי המדינה מגיע תקווה ולא חיקוי - ככה לא מחליפים ראש ממשלה. סיפוח הוא חיסול כל סיכוי לדמוקרטיה ושלום. כנראה ששכחת שיש גם חיים אחרי הקמפיין. הניסיון הפתטי לקושש כמה קולות מהימין לא שווים את הרס העתיד של כולנו".