דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

הסנאט האמריקני החל במשפט ההדחה של טראמפ

הדמוקרטים ביקשו להציג מסמכים וריאיות ולזמן עדים נוספים, אך הרוב הרפובליקני הכריע בהצבעה נגד הבקשה. כעת הקרב הוא על הזמן - בעוד שהדמוקרטים ירצו להאריך את ההליך ככל שניתן, הרפובליקנים רוצים לסיים את המשפט בתוך כשבועיים בלבד
מואב ורדי וגיא בריצמן
22 בינואר 2020
03:18

בפעם השלישית בהיסטוריה של ארצות הברית החל אתמול (שלישי) משפט הדחה של הנשיא - דונלד טראמפ. יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים והתובע הראשי, אדם שיף, ביקש לזמן את היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון הבולטון וראש סגל בבית הלבן מייק מולבני להעיד במשפט ההדחה. הדמוקרטים אף העלו בקשות להציג ריאיות ומסמכים שונים, אך הבקשות נדחו לאחר שהרוב הרפובליקני הכריע בהצבעה בסנאט. 

הסיכוי שההליך אכן יוביל להדחתו של הנשיא האמריקני קטן מאוד. הרוב הנדרש לאישור ההדחה הוא 67 סנטורים מתוך מאה, במקרה כזה רק אם 20 סנטורים רפובליקנים יערקו ויצביעו עם הדמורטים נגד הנשיא - הוא יודח.

המטרה של הדמוקרטים היא להאריך עד כמה שניתן את ההליך ולהכתים את שנת הבחירות של טראמפ באשמה של אוקראינה גייט והשחיתות. הרפובליקינים לעומת זאת, רוצים שהתהליך יהיה קצר ככל הניתן. מנהיג הרוב הרפובליקני מיץ' מקונן העניק לשני הצדדים 48 שעות בלבד להציג את טיעוניהם. הדיונים צפויים להימשך גם בלילות, ללא מצלמות או עדים נוספים. ההערכות הן כי הרפובליקנים רוצים לסיים את המשפט בתוך שבועיים. 

הליך ההדחה עבר לפני כשבוע מבית הנבחרים לסנאט, סעיפי ההדחה נגד טראמפ הם ניצול לרעה של כוחו של הנשיא ושיבוש של עבודת הקונגרס. נשיא ארצות הברית מואשם בכך שבשיחה עם נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי ובמגעים שקיימו מקורביו עם האוקראינים, הוא התנה העברת סיוע צבאי אמריקני למדינה בכך שאוקראינה תפתח בחקירה נגד האנטר ביידן, בנו של סגן הנשיא לשעבר ג׳ו ביידן - המתמודד בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות.