בקעת הירדן, מוקדם יותר החודש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סיפוח הבקעה יעלה ביום ראשון? נתניהו לא נתן הוראה לזרז את העניין

ח"כ מרב מיכאלי בפנייה דחופה לראש המל"ל: דווח לחברי הכנסת מהי עמדת מערכת הביטחון בסיפוח הבקעה. לפני חצי שנה הסתייגו ראשי זרועות הביטחון מהכרזה על סיפוח הבקעה. זאת, בשל חשש ליציבות הסכם השלום עם ירדן ונוכח ביקורת שמהלך כזה מחייב עבודת מטה מסודרת
מיכאל שמש ורועי שרון
22 בינואר 2020
22:02

על אף שאתמול אמר כי בכוונתו להעמיד בקרוב את גנץ במבחן באשר להצהרתו בעניין סיפוח בקעת הירדן, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ביקש מהצוותים המקצועיים הפועלים במשרדו לזרז את עבודת המטה בנוגע לעניין זה. כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. מאז חודש ספטמבר, קיים הצוות המקצועי במשרד ראש הממשלה יותר מעשר פגישות וישיבות לקידום הסיפוח. הדיונים בנושא נמשכים כסדרם, אך לא התקבלה עדיין הנחייה לסכם או לזרז אותם.


כאמור, ראש הממשלה הודיע כי יקדם את סיפוח הבקעה אולי כבר ביום ראשון הקרוב. אולם, חברי הכנסת יידרשו להצביע בעד או נגד החלטה, מבלי שהם מודעים לעמדת צה"ל, המטה לביטחון לאומי ושירות הביטחון הכללי. על רקע זה, דורשת חברת הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה-גשר-מרצ לקבל את עמדת צה"ל, השב"כ והמוסד לפני שחברי הנגד יידרשו להצביע בעניין.


לפני חצי שנה הסתייגו ראשי זרועות הביטחון מהכרזה על סיפוח הבקעה. היה חשש ליציבות הסכם השלום עם ירדן. נוסף לכך, עלתה ביקורת שמהלך כזה מחייב עבודת מטה מסודרת. אבל, דעותיהם של הרמטכ"ל אביב כוכבי ושל ראש השב"כ נדב ארגמן לא נשמעו בפומבי ולא בפני פורום חברי הכנסת.


אמש פתח נתניהו את קמפיין הליכוד בהכרזה כי בכוונתו להחיל את הריבונות הישראלית בכל שטחי ההתיישבות ביהודה ושומרון. בנאומו אמר כי "נחיל בקרוב ריבונות ישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח, נחיל את החוק הישראלי על כל ההתיישבות כולה, גוש עציון, מעלה אדומים, אריאל וכל שאר היישובים בלי יוצא מהכלל".

בין נתניהו ליושב ראש כחול לבן, בני גנץ, נפתח מוקדם יותר קרב מסרים סביב סוגיית הסיפוח. נתניהו אמר שבקרוב יעמיד את גנץ במבחן, לראות אם הוא אכן תומך ביוזמה. רה"מ אמר כי הוא "מצפה לתמיכה מלאה של גנץ ושל כחול לבן במהלך ההיסטורי".