סוללות כיפת ברזל סמוך לגבול רצועת עזה, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על רקע פורום השואה וסיכול הפיגוע בדרום: חשש מירי רקטות

צה"ל פרש סוללות כיפת ברזל. בתוך כך, מגעים נמרצים בין מצרים לחמאס להפסקת הפרחת בלוני הנפץ מעזה לכיוון ישראל. על פי מקורות פלסטינים חמאס נעתר לבקשת המצרים והורה להפסיק את שיגור הבלונים
רועי שרון וגל ברגר
22 בינואר 2020
23:17

על רקע ההתקדמות במגעים להסדרה ברצועת עזה, כינוס פורום השואה הבין-לאומי וסיכול הפיגוע אמש בגבול הרצועה, יש חשש לירי רקטות מרצועת עזה. כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. בשל כך צה"ל פרש סוללות כיפת ברזל.


בתוך כך, מתנהלים מגעים נמרצים בין מצרים לחמאס להפסקת הפרחת בלוני הנפץ מעזה בכיוון ישראל. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי חמאס נעתר לבקשת המצרים והורה להפסיק את שיגור הבלונים. אולם, אין לפי שעה אישור רשמי מחמאס לדברים. בשבועיים האחרונים חלה החרפה ביחסים בין מצרים לחמאס, לאחר שהמצרים העלו את מחירי גז הבישול הנכנס לעזה מסיני בעקבות ביקורו של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה באיראן. לא ברור אם הושג פתרון בשלב זה למשבר גז הבישול בין הצדדים.

מוקדם יותר היום התייחס דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן לסיכול הפיגוע אמש בגבול הרצועה. לדבריו, בצה"ל מעריכים כי מדובר בפעולה מתוכננת ולא בחדירה ספונטנית. דובר צה"ל הוסיף כי שלושת המחבלים שחוסלו, בני 17 ו-18, היו חמושים בשני המטענים שאותם יידו לעבר הכוח ולא בנשק חם נוסף מלבד סכין. לא ידוע על שיוך ארגוני של המחבלים. היום נפגש הרמטכ"ל אביב כוכבי עם לוחמי הכוח שסיכל את הפעולה ומפקדיהם וציין שפעלו כנדרש.