נתניהו, טראמפ וגנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, אי-פי

הורוביץ על תוכנית המאה: "גימיק שנועד לבטל את הדיון בחסינות"

יו"ר מרצ התבטא נגד התוכנית של טראמפ: "כשאתה מזמין את ראש ממשלת ישראל ואתה לא מזמין את יו"ר הרשות הפלסטינית, אז בין למי למי ההסכם? בין ביבי לגנץ?"
הבוקר הזה
24 בינואר 2020
08:03

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ התייחס הבוקר (שישי) להזמנתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ לבית הלבן, כדי לדון בתוכנית המאה של הממשל האמריקני. "זהו גימיק לפני בחירות, כשמציגים אותו ביום שבו צריך להתקיים דיון בחסינות של נתניהו", אמר הורוביץ לשלום קיטל בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

הורוביץ תהה על אי זימונו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לבית הלבן. "כשאתה מזמין את ראש ממשלת ישראל ואתה לא מזמין את יו"ר הרשות הפלסטינית, אז בין למי למי ההסכם? בין ביבי לגנץ? הסכם צריך להיות מבוסס על משא ומתן ישיר". יו"ר מרצ סיכם את דבריו ואמר כי "השאלה היא אם ארצות הברית משמשת לנתניהו חבל הצלה כדי לעזור לו מול האופוזיציה".

בכיר הרשות הפלסטינית בעבר, זיאד אבו זיאד התייחס גם הוא לתוכנית ואמר כי "אנחנו לא רוצים סתם מדינה, אלא מדינה שתהיה לה מהות". אבו זיאד שוחח עם שלום קיטל בכאן רשת ב ואמר כי "אין פלסטיני שיכול להסכים על התוכנית כפי שהיא פורסמה באמצעי התקשורת הישראליים. אנחנו מוכנים לדבר, אך אם יגידו 'זו התוכנית – תקבלו אותה', אנחנו נדחה אותה".

אבו זיאד המשיך והסביר כי "לכל פעולה יש תגובת נגד ואני מתאר לעצמי שאנשים לא יישבו אדישים". על הנתק עם האמריקנים אמר כי "המגעים בין הרשות לארצות הברית הם במישור של ביטחון".


ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, שוחח גם הוא עם קיטל ונשמע מודאג מתוכנית השלום של טראמפ: "אני מוטרד מהפרטים שמדברים על הקמת מדינה פלסטינית. אני חושב שיש בהצעה הזו דברים חשובים מאוד, אך יחד עם זה – גם הקמת מדינת טרור פלסטינית על 70% משטחי יהודה ושומרון. ישראל צריכה לפעול למען אינטרסים ציוניים".

הלילה אמר טראמפ, כי הממשל האמריקני צפוי לפרסם את תוכנית השלום לפני פגישתו הצפויה עם ראש הממשלה נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן גנץ ביום שלישי. טראמפ אמר את הדברים לכתבים הנלווים אליו במטוס הנשיאותי. לדבריו, מדובר ב"תוכנית נהדרת שבאמת תצליח".

מהבית הלבן נמסר אתמול כי נתניהו וגנץ יגיעו לוושינגטון ביום שלישי הבא לפגישה שתעסוק ב"אינטרסים הביטחוניים המשותפים של שתי המדינות". כפי שדווח מוקדם יותר היום, הממשל האמריקני צפוי לפרסם הודעה בדבר תוכנית השלום של טראמפ ביומיים הקרובים.