יונתן אוריך ועופר גולן
צילום: יונתן זינדל ונועם ריבקין פנטון, פלאש 90

הפרקליטות לביהמ"ש: אפשר חדירה לטלפונים של אוריך, שלום ואיינהורן

לאחר שביהמ"ש אישר חדירה רק לטלפון של עופר גולן, המדינה ערערה על דחיית בקשת המשטרה לקבל צו חדירה למכשירי הטלפון הניידים של יועצי ראש הממשלה
שלי טפיירו
24 בינואר 2020
11:16

הפרקליטות ערערה היום (שישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב על החלטת בית משפט השלום בעיר, שדחה את בקשת המשטרה לקבל צו חדירה למכשירי הטלפון הניידים של יועצי ראש הממשלה יונתן אוריך, יוסי שלום וישראל איינהורן. השלושה נחקרו בחשד למעורבות בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר. בית המשפט אישר צו חדירה רק לטלפון של עופר גולן.

בערעור המדינה, שהוגש באמצעות מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, חיים ויסמונסקי, נכתב כי יש תשתית ראייתית טובה, המבססת את הצווים במועד הגשת הבקשות, גם בלי תוצרי החיפוש שלגביו נקבע שנפלו פגמים. "היה על בית המשפט לאשר את צווי החדירה שהתבקשו. זאת, בהתאם להחלטת כבוד השופט אלרון", נאמר.

שעות של חקירה והחרמת טלפונים: כל הפרטים בפרשת הטרדת עד המדינה

הפרקליטות סבורה כי בית משפט השלום פירש בצורה שגויה את החלטת בית המשפט העליון והאופן שהוביל אותו למסקנה בדבר דחיית הבקשה. עוד נכתב בערעור כי פרשנותה של המדינה לגבי אופן יישום החלטתו של בית המשפט העליון בתיק זה, היא הפרשנות המתחייבת מבחינה אנליטית והראויה מבחינה נורמטיבית. "קבלת פרשנות זו תוביל למסקנה כי קיים בסיס ראייתי מספיק, ממקור עצמאי ונפרד מן הראיות הפסולות, המצדיק הוצאת צווי חדירה – מתוחמים ומצומצמים באופן מוקפד - לחומרי המחשב של שלושת המשיבים", נכתב בערעור.

בית המשפט העליון הנחה את בית משפט השלום לשוב ולערוך בחינה של השפעת תוצרי החיפושים המוקדמים, אשר נפסק לגביהם כי הם פסולים, על שאלת קיומו או היעדרו של בסיס ראייתי מספיק לצורך קבלת צווי חדירה למכשירי הטלפון הניידים של ארבעה מהחשודים, המעורבים בפרשת הטרדת עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר. בית משפט השלום קבע כי המבחן שעליו ליישם הוא כפול: הן מבחן אובייקטיבי, המתמקד בקיומן של ראיות "נקיות" מספיקות להוצאת צווי החדירה, והן מבחן סובייקטיבי, המבקש לבחון את הקשר הסיבתי בין התוצרים הפגומים לבין עצם החלטתה של היחידה החוקרת לפנות לבית המשפט בבקשה להוצאת צווי החדירה.

השופט עלאא מסארווה קבע כי למרות שגם ללא תוצרי החיפוש הפגומים, יש תשתית ראייתית טובה, המאפשרת את הוצאת צווי החדירה לטלפונים של שלושת החשודים ושל עופר גולן. על פי בית המשפט, שילוב המבחן הסובייקטיבי הביא את השופט מסארוה למסקנה שיש לדחות את הבקשה ביחס לאוריך, שלום ואיינהורן ולאשרה רק ביחס לגולן.


בכירים במטה הבחירות של הליכוד, בהם גולן ודובר הליכוד אוריך, נחקרו לפני כשלושה חודשים ביחידת להב 433, בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר. החקירה החלה בעקבות סרטון שהופץ ברשת בחודש אוגוסט במהלך מערכת הבחירות האחרונה, ובו נראים אנשי מטה הליכוד לכאורה ממקמים רכב של חסידי ברסלב סמוך לביתו של פילבר, וקוראים כלפיו קריאות ברמקולים. 

בתחילת חודש נובמבר פנו עורכי דינם של אוריך וגולן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה לעצור את החקירה נגדם ולסגור את התיק בעקבות "שורת כשלים בלתי-חוקיים בהם כבר הודו המשטרה והפרקליטות". בית משפט השלום קיבל את הטענה כי נפלו פגמים בהתנהלות המשטרה במהלך חקירת החשודים, כשהחיפוש והתפיסה של הניידים בוצעו בלי שיהיה צו מיוחד מראש.