נתניהו, טראמפ וגנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, אי-פי

גנץ: אפגש עם טראמפ ביום שני ואשוב לדיוני החסינות

יושב ראש כחול לבן: "אנו נמצאים בשעה גורלית לקביעת גבולותיה המדיניים והביטחוניים של מדינת ישראל. המתווה עתיד לחולל מחלוקות פנימיות כואבות" • ראש הממשלה נתניהו: "מצאתי אוזן קשבת לכל הצרכים החיוניים שחייבים להיכלל בהסדר מדיני"
יערה שפירא, מיכאל שמש וירון דקל
25 בינואר 2020
19:16
עודכן ב 19:48

תוכנית טראמפ: יושב ראש כחול לבן בני גנץ הודיע הערב (שבת) כי הוא נענה להזמנתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להגיע לוושינגטון בשבוע הבא על מנת לדון בתוכנית טראמפ לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "אפגש עם טראמפ ביום שני ואשוב לדיוני החסינות של נתניהו". גנץ ייפגש עם טראמפ ביום שני וגם ביום שלישי. בלשכת ראש הממשלה הודיעו זמן קצר לאחר מכן כי גם בנימין נתניהו ייפגש עם הנשיא טראמפ ביום שני וביום שלישי.


• תוכנית המאה: המלכודת של גנץ והניצחון של נתניהו | פרשנות

יושב ראש כחול לבן הצהיר: "הנשיא טראמפ הוא ידיד אמת של מדינת ישראל, של אזרחי ישראל ושל יהודי ארצות הברית. בחודשים האחרונים ניהלתי עם אנשי הנשיא הקרובים ביותר, עם בכירי הבית הלבן ועם ידידי השגריר דייוויד פרידמן שורת מפגשים ושיחות הנוגעים לתוכנית טראמפ. אני מוקיר את נכונותם לעמוד לצד ישראל ולהתחשב באינטרסים הביטחוניים ארוכי הטווח".

עוד אמר: "אני יכול לומר כי תוכנית טראמפ תירשם בדברי הימים כאבן דרך משמעותית המגדירה את הדרך בה יכולים הצדדים השונים לסכסוך במזרח התיכון לצעוד להסכם אזורי והיסטורי. המתווה לו היה שותף גם נתניהו עוד עתיד לחולל מחלוקות פנימיות גדולות וכואבות. אני מתחייב לצמצם למינימום את המחלוקות. אנו נמצאים בשעה גורלית לקביעת גבולותיה המדיניים והביטחוניים של מדינת ישראל. לכן נעניתי להזמנתו להיפגש איתו באופן אישי כראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל. בתום פגישתנו החשובה אשוב לישראל לדיונים הנוגעים לחסינות של בנימין נתניהו".


בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב על תוכנית טראמפ: "מצאתי אוזן קשבת לכל הצרכים החיוניים שחייבים להיכלל בהסדר מדיני". עוד אמר: "פעם אחת בהיסטוריה יש הזדמנות כזאת ואסור להחמיץ אותה. יש לנו היום בבית הלבן את הידיד הגדול ביותר שהיה לישראל אי פעם, ולכן יש לנו את ההזדמנות הגדולה ביותר שהייתה לנו אי פעם".

כאמור, סוף השבוע התחיל בהשפלה לגנץ: הזמנתו כביכול על ידי ראש הממשלה להצטרף לוושינגטון, במהלך הפגישה של נתניהו עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס. בסופו של דבר גנץ לא יכול  היה לסרב להצעה האמריקנית. הוא יטוס, יצטלם וגם יחזור בזמן לדיוני החסינות.


יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס הבוקר באירוע שבתרבות ברעננה לתוכנית: "נתניהו לא נוסע לוושינגטון, הוא בורח מההתחייבויות שלו". ליברמן ציין כי פרסום תוכנית השלום האמריקנית, חמישה שבועות בלבד לפני הבחירות, הוא "עניין מחשיד, בלשון המעטה. עצם העיתוי ימנע דיון מעמיק".

שותפיו של גנץ לגוש המרכז-שמאל, ניצן הורוביץ ועמיר פרץ התייחסו בסקפטיות לתוכנית השלום ולזימון לוושינגטון. "זהו גימיק לפני בחירות, כשמציגים אותו ביום שבו צריך להתקיים דיון בחסינות של נתניהו כשאתה מזמין את ראש ממשלת ישראל ואתה לא מזמין את יו"ר הרשות הפלסטינית, אז בין למי למי ההסכם? בין ביבי לגנץ?" אמר הורוביץ בראיון לכאן רשת ב. יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמרי פרץ אמר בשבתרבות: "אין שום דבר רציני בהצעה"

במפלגות הימין מיהרו להגיב לדיווחים על פרסום תוכנית טראמפ. התגובות נעו בין שמחה על הכוונות לספח את בקעת הירדן ויישובים יהודיים בגדה לישראל, לבין חשש מהקמתה של מדינה פלסטינית על חלק משטחי יהודה ושומרון. ‏"ייתכן שמדינת ישראל עומדת בפני הזדמנות היסטורית, לצד סיכונים משמעותיים. ‏אהיה ברור: מפלגת ימינה לא תאפשר למסור אדמה לערבים או להקים מדינה פלסטינית", מסר לתקשורת שר הביטחון נפתלי בנט.

בפגישת סגן הנשיא מייק פנס ובנימין נתניהו ביום חמישי בערב, לאחר פורום השואה הבין-לאומי שהתקיים ביד ושם, הודיע פנס כי ראש הממשלה נתניהו ויו"ר האופוזיציה גנץ הוזמנו לארצות הברית בשבוע הבא על מנת לדון עם הנשיא בפרטי תוכנית השלום, שזכתה לכינוי "עסקת המאה". בחמישי בלילה סיפר טראמפ לכתבים במטוסו הנשיאותי כי יפרסם את תוכנית לפני ביקור גנץ ונתניהו, ושמדובר ב"תוכנית נהדרת שבאמת תצליח".