ארכיון
צילום: אי-פי

אחות במוקד התפרצות הקורונה: "חמור ממה שמספרים"

שיחה מבית החולים פורסמה בכלי תקשורת אופוזיציוניים: "אנשים מתו מול העיניים שלנו" • חברות התעופה מאפשרות לנוסעים לבטל או לשנות טיסות • משרד הבריאות: הימנעו מנסיעות לסין • וגם: כך תימנע התפשטות הנגיף
יואב זהבי
25 בינואר 2020
22:10

סכנת נגיף קורונה: בגופי תקשורת אופוזיציוניים בסין התפרסמה היום (שבת) שיחה בין עובדות בבית חולים בווהאן - העיר שבה החלה התפשטות הנגיף. האחות נשמעת בשיחה אומרת: "למען האמת, הזיהום חמור הרבה יותר ממה שמספרים בטלוויזיה".


בשיחה ניתן לשמוע אחות מלינה בבכי על כך שעבדה "במשך כל היום". היא סיפרה כי "בכיתי כל הזמן. הרופאים מעריכים ש-100 אלף בני אדם נדבקו. יש כאן יותר מעשרה רופאים וכל אחד מהם טיפל ב-100 חולים היום".

בהמשך ביקרה האחות את הממשלה ואמרה כי "אין לנו מספיק משאבים לטפל בחולים. החולים התחננו אלינו ולא יכולנו לעשות שום דבר, הם מתו מול העיניים שלנו. לעולם אל תסמכו על הממשלה".

על פי דיווחי הרשויות בסין, מתו במדינה עד כה מן הנגיף 41 בני אדם, ונדבקו בו כ-1,300. הרשויות הטילו הסגר על 18 ערים, שבהן מתגוררים כ-56 מיליון בני אדם, מחשש להתפשטות המחלה. בבייג'ינג החליטו על השהייה של תנועת האוטובוסים הבין-עירוניים כדי למנוע הפצה וחדירה של הווירוס. בתוך כך, רשת המזון המהיר הענקית בעולם, מקדונלד'ס, החליטה לסגור לפי שעה את סניפיה במחוז חביי שבסין.

נשיא סין שי ג'ינפינג אמר כי ארצו מסוגלת לנצח במלחמתה בנגיף, אף כי המצב חמור. שי כינס בצהריים את הנהגת המפלגה הקומוניסטית לדון בהתפתחויות האחרונות ובדרכים לבלום את התפשטות הנגיף. אחד הצעדים שעליהם הוחלט: ממחר יושבתו עד להודעה חדשה כל קווי האוטובוס מהבירה בייג'ינג ואליה. כמו כן, בעיר ווהאן יוקמו בתוך כעשרה ימים שני בתי חולים מיוחדים לטיפול בנדבקים ובהם 2,300 מיטות. 

הנגיף החדש התפשט אל שורה של מדינות ובהן תאילנד, יפן, סינגפור, קוריאה הדרומית, אוסטרליה, ארצות הברית וצרפת. מוקדם יותר הודיעו הרשויות באוסטרליה כי שלושה בני אדם שחלו בנגיף התגלו במדינת ניו סאות' וויילס. כך הגיע הווירוס גם ליבשת הדרומית. גם מלזיה דיווחה מוקדם יותר היום כי שלושה בני אדם נדבקו. 

משרד הבריאות בישראל ממליץ להימנע מנסיעות לא הכרחיות לעיר ווהאן שבמחוז חוביי במרכז סין. עוד נמסר, כי המשרד מצוי בקשר עם כל הגופים הבין-לאומיים ועם גורמי המקצוע, ויעדכן את הציבור בצורה שוטפת בהתפתחויות.

ענקית התעופה הסינית, היינאן אירליינס, הפועלת בישראל, הודיעה כי תאפשר לשנות או לבטל בלא תשלום כרטיסים לסין שכורטסו לפני יום שישי השבוע. חברת היינאן טסה לשלושה יעדים בסין בטיסות ישירות מישראל. גם חברת אל על תאפשר ללקוחותיה המחזיקים בכרטיס טיסה לסין ליציאות בשבועיים הקרובים לשנות את מועד הטיסה ללא תשלום. באותה מדיניות נקטה גם חברת קתאי פסיפיק. באשר לסיצ'ואן איירליינס, החברה טרם הוציאה הודעה ללקוחותיה ומסרה כי החברה בוחנת את המצב ותעדכן בימים הקרובים.

בהיבט הרפואי, נגיף הקורונה הוא באופן יחסי נגיף ששיעור ההדבקה שלו הוא נמוך, וגם מידת הקטלניות שלו. אדם שנדבק ידביק בממוצע 2.5 בני אדם נוספים, ולשם ההשוואה - שיעור ההדבקה של חצבת, למשל, הוא 18 בני אדם. גם הפרמטר הנוסף, מידת הקטלניות, הוא יחסית נמוך: 2.5% מהנדבקים במחלה ימותו ממנה. 

האתגר כעת הוא מניעת ההתפשטות של הנגיף, לבודד מהר ככל האפשר את הנדבקים. ברגע ששמים את החולים בבידוד – מונעים את ההתפשטות. הסינים שמו עוצר על ערים של עשרות מיליוני בני אדם, אך השאלה היא אם גם בתוך הערים הם מצליחים לבודד את החולים. ושאלה נוספת היא אם מדינות אחרות יצליחו לאתר מהר מאוד את האנשים שנדבקו ולבודד אותם.