ח"כ טיבי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בכירה במשרד הבריאות: ח"כ טיבי תקף אותי מילולית

נעמה נהיר-מזור: חבר הכנסת צעק עליי כי אני גזענית ושונאת ערבים, ואיים עליי שידאג לכך שאנשים יבואו לביתי • טיבי לכאן רשת ב: האישה הזאת משקרת
דקלה אהרן-שפרן
26 בינואר 2020
07:50

בכירה במשרד הבריאות טוענת כי ח"כ אחמד טיבי תקף אותה מילולית מפני שסירבה לקדם מתן רישיונות לסטודנטים ערבים שלמדו בג'נין. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. על פי טענתה, שאומתה על ידי מקור נוסף, ח"כ טיבי ניסה להתערב בהליך מקצועי במשרד. מלשכתו של ח"כ טיבי לא הכחישו את המקרה, ובעקבות האירוע שוחח עמו מנכ"ל משרד הבריאות.


לכאן רשת ב נודע כי מדובר בסגנית מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים, נעמה נהיר-מזור, שלא אישרה למאות סטודנטים שלמדו ריפוי בעיסוק באוניברסיטה בג'נין לגשת למבחן לקבלת רישיון משום שההכשרה המקצועית שעברו לא הייתה מספקת. לדברי נהיר-מזור, טיבי צעק עליה במשרד הבריאות בירושלים ואמר לה כי היא גזענית ושונאת ערבים, ואף כי ידאג לכך שאנשים יבואו לביתה. ח"כ טיבי טוען בתגובה כי התכוון לכך שסטודנטים יבואו להפגין ליד ביתה.  

העובדת הבכירה חשה מאוימת ובעקבות המקרה החליטה שלא לחדש את חוזה העסקתה לאחר 18 שנות עבודה במקום. לדבריה, "לכל עובד יש תחליף" אך לה יש ילדים ו-"לאמא אין תחליף". נהיר-מזור סיפרה כי חששה מאוד בעקבות האמירות הקשות.

עדים לשיחה בינה לבין טיבי תיארו כי חבר הכנסת נהג כלפיה בגסות רוח ושהיא הייתה במצוקה גדולה. לאחר האירוע היא פנתה לקצין הביטחון וליועץ המשפטי של המשרד, ואף למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אך נאמר לה כי לא נעשה דבר בעניין.

בסופו של דבר למרות התנגדותה, כל הסטודנטים שלגביהם פנה טיבי למשרד נבחנו לקבלת הרישיון. נהיר-מזור התייחסה לכך ואמרה: "חד משמעית, עובדים לא ראויים מקבלים רישיונות לטפל באנשים בגלל לחצים פוליטיים".

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן רשת ב כי מדובר במקרה חמור של התערבות נציג ציבור חיצוני בהליך מקצועי לאחר שכבר הוזהר על כך כמה פעמים. הגורם הוסיף כי פקידים מקצועיים אינם אמורים לקבל הוראות ובטח לא צעקות מנבחרי ציבור, והוסיף: " זאת לא הדרך ואנו רואים זאת בחומרה".

ממשרד הבריאות נמסר: מקובל שגורמי המקצוע באגף לרישוי מקצועות רפואיים נפגשים מעת לעת עם נבחרי ציבור על מנת להציף ולפתור סוגיות שעולות לפתחם וכי כך גם קרה באירוע זה. עוד נמסר כי התקרית טופלה בכל הצינורות המקובלים ואף התקיים בירור בראשות מנכ"ל המשרד, ששוחח בנושא עם ח"כ טיבי.

בריאיון ל"הבוקר הזה" הגיב טיבי לפרסום, ואמר: "אכן הטחתי בטונים גבוהים בפקידה הזאת, שהיא משקרת וחוזרת בה מסיכומים. באחד מהמפגשים היא זייפה פרוטוקול של הישיבה. אאבק על זכותו של כל תלמיד שהגברת הזאת מתעמרת בו. אנשים עברו את הבחינה, אבל היא סרבה לתת להם רישיון עסק. האישה הזאת שיקרה פעמיים לנבחרי ציבור, ועכשיו היא משקרת עוד פעם".

מלשכתו של ח"כ טיבי נמסר: "בפגישת עבודה של הח"כים טיבי וג'בארין לגבי תלמידי רנטגן וריפוי בעיסוק בג׳נין היה סיכום עם העובדת אך לאחר כמה ימים היא התכחשה אליו, ולא בפעם הראשונה. עוד נמסר כי ח"כ טיבי אמר לעובדת שהסטודנטים יבואו להפגין מול הבית שלה עם שלטים וכי כל טענה אחרת היא שקר גס ומניפולציה זולה".

בלשכה הוסיפו:  "ממתי הפגנה של סטודנטים מול הבית היא איום על החיים? היא זאת שאיימה על עתיד סטודנטים שלמרות שעברו את הבחינה היא התעקשה לא לאשר להם רישיון עבודה כדין" בלשכתו של טיבי אמרו עוד: "אכן חבר הכנסת טיבי הטיח בה כי היא מפרה סיכומים ופוגעת בסטודנטים שלנו מאוניברסיטת ג׳נין. צר לנו אם היא נפגעה. אנחנו מעריכים מאוד את פקידי משרד הבריאות שעושים עבודה מצוינת אך נעמוד על כך שפקידים במשרדי ממשלה יכבדו סיכומים ויתחשבו בעתיד הסטודנטים וזכויותיהם".