תיעוד: הגננת נוקטת באלימות
מצלמות אבטחה

תיעוד: גננת נוקטת באלימות כלפי ילדי מבקשי מקלט

עוה"ד הרן רייכמן המסייע להורים: "אין לי ספק שאם זה לא היה גן של מבקשי מקלט הגננת הזו הייתה בבית עד לבירור" • המשטרה: "נפתחה חקירה שעודנה מתנהלת" • משרד החינוך: "הנושא הועבר לטיפול נציבות שירות המדינה"
איתי שיקמן
26 בינואר 2020
08:00

כבר יותר מחודש, 35 ילדים של מבקשי מקלט מדרום תל אביב שמתחנכים בגן עירוני בצפונה של העיר יושבים בבית. הסיבה: טענות של ההורים לאלימות קשה שמופעלת כלפי הילדים מצד הגננת, ומצד סייע שעבד בגן. בעקבות התלונות הסייע הורחק, אך הגנת ממשיכה בעבודתה - כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.


בתיעוד שהגיע לידי כאן חדשות מתוך הגן, הגננת נראית ונשמעת כשהיא מרתקת את אחד הילדים לרצפה. בין השאר, טוענים ההורים שבגן ננקטו מתחילת שנת הלימודים אלימות והענשה בדרכים לא מקובלות כמו שליחת הילדים למחסן, עיקום ידיהם ודריכה עליהם.

ההורים, מבקשי מקלט מאפריקה ששגרת יומם אינה קלה, חשים מצוקה קשה, שכן עליהם לבחור בין להשאיר את ילדיהם בבית, לקחת אותם איתם לעבודה, למסור אותם להשגחה במחסני הילדים שבדרום העיר, או להמשיך ולשלוח אותם לגן שבו לטענתם חוו הילדים אלימות קשה.

באמצע חודש דצמבר הגישו ההורים תלונה במשטרה על הנעשה בגן. בנוסף, פנו ההורים לעיריית תל אביב-יפו בבקשת עזרה, תוך שהם נעזרים בשרותיו של עורך דין מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה, הרן רייכמן. "אין ספק שהיה שם סייע שנהג באלימות והיו בעיות מאוד גדולות". אמר רייכמן לכאן חדשות, והוסיף כי "אין לי ספק שאם זה היה גן לא של מבקשי מקלט הגננת הזו הייתה בבית עד בירור".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "עם הגשת התלונה נפתחה חקירה שעודנה מתנהלת ומטבע הדברים, איננו מוסרים פרטים על אודות חקירות מתנהלות". מהעירייה נמסר: "גננת אחרת נכנסה מיד לניהול הגן. נציגות ממנהל החינוך בעירייה נמצאות בקשר קבוע עם ההורים ומנסות לקדם את הנושא מול משרד החינוך, שהוא היחיד האמון על העסקתה של הגננת". ממשרד החינוך נמסר: "על רקע הטענות הקשות והחמורות הנושא הועבר לטיפול נציבות שירות המדינה".