אוהדי הפועל באר שבע
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עברייני הגזענות בספורט ימשיכו לא לשלם את המחיר

הנהמות הגזעניות לעבר שחקני קריית שמונה מצטרפות לקללות הומופוביות וסקסיסטיות, או סתם קללות, שנשמעות כל הזמן באצטדיונים בישראל. אז למה אף אחד לא מתעסק בלהעיף את העבריינים החוצה? | יומן ספורט
יואב בורוביץ', דעה
26 בינואר 2020
15:33

לא שמעתי אתמול (שבת) את הנהמות לכיוונם של ג'יימס אדניי ומרקוס דיניז, שחקני קריית שמונה, שגרמו להפסקת המשחק מול הפועל באר שבע ולירידת השחקנים מכר הדשא לחמש דקות – החלטה תקדימית של השופט שלום בן אברהם. ישבתי ביציע הנגדי בתא השידור, ועל אף כמות הקהל המאוד מועטה - לא יכולתי לזהות את אותן נהמות.

האמת, מעט מאוד פעמים שמעתי נהמות במגרשי הכדורגל שלנו. ברור לי שזה קורה, אבל אני לא יכול לומר שזה דבר שכיח – לפחות לא מהמקום שבו אני יושב (בדרך כלל לא ביציעים, כי אני בעמדת השידור מפרשן לרדיו).


אז אולי מהיציעים ניתן לשמוע זאת יותר. מן הסתם, מהיציע גם אפשר לשמוע יותר קריאות או קללות גזעניות, או סקסיסטיות, או הומופוביות, או אנטי-ערביות (על משקל אנטישמיות), או סתם קללות של יום חולין.

אני זוכר שהייתי פעם במשחק NBA של בוסטון סלטיקס בפליט סנטר (כך נקרא ה"גארדן" לפני 20 שנה) ואיזה אוהד מקומי החליט לקלל את כוכב הקבוצה פול פירס. בתוך רגעים ספורים הופיע סדרן והעיף אותו קיבינימט החוצה. וזו לא הייתה קללה גזענית.

אף אחד לא נעצר

ביטויים גזעניים באצטדיוני הכדורגל הם בגדר עבירה בספר החוקים של ישראל. אז מדוע זה חוזר על עצמו כל כך הרבה שנים? מדוע אף אחד – או כמעט אף אחד – לא נעצר? ומדוע אנחנו לא שומעים על עונשים לעבריינים?

אני בספק גם אם העבריינים אתמול במגרש בקריית שמונה ייענשו. אני יודע שהם לא נעצרו בזמן אמת, למרות שישבו ביציע של באר שבע מקסימום 200 אוהדים (ואני חושב שאני לארג').

כל כך קשה להציב בלשים בלבוש אזרחי ביציעי האוהדים כדי לתפוס עברייני גזענות? לא הגיע הזמן לאסור בחוק – או לפחות בחוקת ההתאחדות לכדורגל – גם קללות סקסיסטיות, הומופוביות וכדומה?

אם זה נגד החוק – מדוע אין שוטרים או סדרנים שעוצרים את העבריינים בזמן ביצוע העבירה? מדוע ההתאחדות ו/או מנהלת הליגה לא דואגים לכך, אם המשטרה לא דואגת לכך. הרי זה בכל זאת אירוע במסגרת ליגת העל בכדורגל? ומדוע ההתאחדות, המנהלת, המשטרה או הקבוצות עצמן בחיים לא משיבות על השאלות הללו. אולי כי הן אינן נשאלות.

כל כך קשה להציב בלשים בלבוש אזרחי ביציעי האוהדים כדי לתפוס עברייני גזענות? לא הגיע הזמן לאסור בחוק – או לפחות בחוקת ההתאחדות לכדורגל – גם קללות סקסיסטיות, הומופוביות וכדומה?

לצערי, כל הסוגיה של האלימות המילולית – זו שרווחת באצטדיונינו כבר עשרות בשנים – עדיין לא מקבלת את המענה הראוי. אולי כי זה לא מספיק מפריע לגורמי הכוח. אולי כי נוח לפטור הכול בעוד איזה קנס זניח לקבוצה שאוהדיה קיללו – כאילו שהייתה אתמול להפועל באר שבע שליטה על אוהדיה, שהגיעו למגרש שרחוק מאות קילומטרים מהעיר הדרומית.

אבל זה שוב מה שנקבל. הפועל באר שבע תקבל עונש, הפעם קצת פחות זניח בגלל הרעש הציבורי והתקשורתי, והעבריינים ככל הנראה ימשיכו לא לשלם את המחיר.