שר הבריאות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליצמן מינה ועדה שתבחן את אירועי האובדנות בסורוקה​

הוועדה הוקמה לאחר שאתמול שם קץ לחייו רופא רביעי בתוך שנה וחצי • הוועדה תציע מתווה להמשך פעילות ההתערבות בנושאים של מצוקה נפשית בקרב אנשי הסגל
קטי דור
26 בינואר 2020
19:32

לאחר מספר חריג של רופאים ששמו קץ לחייהם בסורוקה: שר הבריאות יעקב ליצמן, יחד עם שירותי בריאות כללית, מינו היום (ראשון) ועדה ציבורית שתבחן את אירועי האובדנות האחרונים במרכז הרפואי. הוועדה הציבורית תציע מתווה להמשך פעילות ההתערבות בנושאים של מצוקה נפשית בקרב אנשי הסגל, והדרכים למניעתה. הוועדה תחל את עבודתה בימים הקרובים בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת המרכז הרפואי סורוקה, שירותי בריאות כללית ומשרד הבריאות.

בראש הוועדה תעמוד שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים בדימוס, נאוה בן-אור, ויהיו חברים בה פרופסור גיל זלצמן, יו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות ומנהל המרכז לבריאות הנפש גהה, ונציג משרד הבריאות, גבי פרץ, הפסיכולוג הראשי של משרד הבריאות.

מבית החולים סורוקה נמסר כי הוא הפעיל במהלך השנה תוכנית סיוע לצוותים לאיתור דיכאון העלול להוביל לאובדנות. זאת, על רקע ממצאים בעולם המלמדים על כך שאנשי מערכת הבריאות חשופים יותר להתאבדות ביחס לאוכלוסייה הכללית. תוכנית זו כוללת העלאת מודעות לנושא האובדנות וכן פעולות מניעה במסגרתן ניתנת לעובדים נגישות קלה, נוחה ודיסקרטית לגורמי מקצוע מטפלים.

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי, אמר היום: "אנו מודעים לכך שאנשי מערכת הבריאות חשופים יותר לפגיעה בתחום זה. ידוע גם שצוותים רפואיים נמנעים מבקשת סיוע בשל הסטיגמה של מחלות אלה. על כן, הפעלנו תהליכים פנימיים רבים בבית החולים שמטרתם העלאת המודעות, מעורבות ואיתור מקרים של דיכאון שעלולים להביא לאובדנות, ואנחנו ממשיכים בנקיטת פעולות שונות".

המרכז מוסר כי שיעור המתאבדים בקרב רופאים הוא הגבוה ביותר בהשוואה לכל בעלי מקצוע אחר. בארה"ב מתאבד בממוצע רופא מדי יום, כ-400 רופאים בשנה, ומספר המתאבדים בקרב רופאים כפול ממספר המתאבדים באוכלוסייה הכללית. נתונים מארצות אחרות בעולם המערבי נמצאו דומים.

כאמור, אתמול שם קץ לחייו איש צוות רפואי מהמרכז הרפואי סורוקה באר שבע. זהו מקרה רביעי של התאבדות איש צוות במרכז הרפואי. בעקבות הישנות המקרים, ההנהלה כינסה ישיבת חירום. ח"כ עופר כסיף, מהרשימה המשותפת, אמר בתגובה: "פעמוני האזהרה אשר רעמו בפעמים הקודמות, צריכים להרעיד כעת את הארץ כולה. כעת נדרש הליך חירום להצלת הרפואה הציבורית, החולים וכמובן הרופאים".