חדר MRI
צילום: פלאש 90

הרופא המליץ - קופ"ח סירבה לממן MRI לחולה סרטן

בעקבות תביעה של רשת בתי החולים אסותא, נשלחו לבית אמו של החולה גובים מטעם הוצאה לפועל, כדי לגבות חוב על בדיקה שקופת החולים מכבי סירבה לאשר. ממכבי נמסר: מצבו הקליני של המטופל באותה תקופה לא התאים להתוויות
דקלה אהרן-שפרן
27 בינואר 2020
10:39

בעקבות תביעה של רשת בתי החולים אסותא, נשלחו לבית אמו של חולה סרטן גובים מטעם הוצאה לפועל, כדי לגבות תשלום עבור בדיקת MRI שקופת חולים מכבי סירבה לאשר. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. קופות החולים סירבה לאשר את הבדיקה, על אף המלצת הרופא המטפל. 

החולה, בן 45, הופנה לבדיקת הדמייה על ידי אונקולוג לפני יותר משנתיים, וביצע את הבדיקה בבית החולים אסותא רמת החייל, לפני שהייתה בידו התחייבות ממכבי בשל דחיפות רפואית. מאחר שלא הייתה התחייבות, המטופל נדרש לשלם עבור הבדיקה. 

כעת עומד חובו, בתוספת ריבית, על כמעט 10,000 שקלים. החולה נמצא בימים אלו בסבב טיפולי כימורפיה נוסף. אמו סיפרה כי היא נדהמה לגלות את  גובי ההוצאה לפועל על סף דלתה, ואמרה כי הייתה מצפה להתחשבות בחולה, שמצבו אינו טוב. 

מקופת חולים מכבי נמסר: נאמר לחולה מראש שהבדיקה לא אושרה, מכיוון שמצבו הקליני באותה תקופה לא התאים להתוויות, וכמובן שלא ניתן להפלות בין מטופל כזה או אחר. ההחלטה התקבלה על בסיס קריטריונים רפואיים בלבד. המטופל הוא שהחליט לבצע את הבדיקה, למרות שידע שהיא לא מאושרת. ההתחייבות הכספית שביצע היא מול בית החולים ולא מול מכבי.

מאסותא נמסר כי החולה הגיע לבית החולים עם הפניית רופא, כדי לבצע שתי בדיקות MRI שלא נמצאה להן הצדקה רפואית על ידי קופת החולים. לכן הוא ביצע אותן ללא טופס התחייבות, והתחייב לשלם עבור הבדיקות. חרף התחייבות זו, המטופל סירב לשלם עבור הבדיקות, גם לאחר שהוצע להתחשב במצבו ולהפחית 50% מעלות הבדיקות - במשפחתו של החולים מכחישים כי הוצעה להם הנחה.