שטרות 200 שקלים
צילום: קובי שוחט, פלאש 90

מסתמן: כתבי אישום בגין תיאום מחירים בשוק המעליות

רשות התחרות הודיעה כי החברות המובילות בתחום חשודות בחלוקת השוק וגיבוש של הסדרי אי תחרות. על הגשת כתבי אישום יוחלט סופית בתום הליך שימוע
ליאל קייזר
27 בינואר 2020
12:53

רשות התחרות הודיעה לחברות המעליות, שינדלר, קונה, אלקטרה, צום, כפיר ועלרד ונושאי משרה בכירים בהן כי היא שוקלת להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, בגין הסדר חלוקת שוק ותיאום מחירים. על פי מכתבי השימוע בין שינדלר, קונה, אלקטרה, כפיר לבין עלרד היו הסדרי אי תחרות על לקוחות שאחת מהן סיפקה להם שירות.

רשות התחרות זימנה לשימוע לפני הגשת כתבי אישום, את המנכ"לים של החברות קונה, אלקטרה מעליות, כפיר ועלרד ואת המנכ"ל הקודם של חברת שינדלר. בנוסף, הוזמנו לשימוע גם סמנכ"לים שונים בחברות ונושאי משרה נוספים.

על פי כתב החשדות שנשלח ביום 26 בינואר 2020, היו הסדרי אי תחרות בין חברת עלרד לבין כל אחת מחברות המעליות. ההסדרים האסורים נמשכו בין החברות לאורך שנים ארוכות. כך לדוגמא, ההסדר בין קונה לחברת עלרד נמשך כבר משנת 2013. וההסדר בין עלרד לאלקטרה נמשך לכל המאוחר משנת 2015. הסדרים אלו לא נפסקו לכל הפחות עד לפתיחה בחקירה בשנת 2019.

כתב החשדות מייחס למעורבים הסדרים של אי תחרות שבמסגרתם הסכימו החברות ומנהליהן שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחת של השניה. נציגי החברות השתמשו בקודים ביניהם על מנת להסוות את התיאום. בנוסף, תיאמו המעורבים את הצעות המחיר שהם יגישו ללקוח שמקבל שירות מחברה מתחרה ולעיתים אף נתנו הנחיות פנימיות לעובדיהם שלא להגיש כלל הצעה מתחרה. הנציגים השונים הגיעו להסכמות בפגישות, שיחות ובהודעות ששלחו זה לזה. בתום הליך השימוע, יוחלט סופית האם להגיש נגד החשודים כתבי-אישום.