צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
סורוקה

מנכ"ל משרד הבריאות על ההתאבדויות בסורוקה: האפקט מדבק וייתכן שזה העניין

משה בר סימן טוב בריאיון לכאן רשת ב: האם בקצה השחיקה של הצוות הרפואי יש מעשה אובדנות? אני לא חושב שאפשר לומר את זה נחרצות, אבל צריך לבדוק את זה
בחצי היום
27 בינואר 2020
13:31

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, התייחס היום (שני) לרצף ההתאבדויות בבית החולים סורוקה בבאר שבע ואמר כי  קיים אפקט מעט מדבק בהתאבדויות "ויכול להיות שזה העניין כאן". בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר בר סימן טוב: "מדובר בטרגדיה קשה. אנחנו מבינים את הקושי העצום שמתמודדים איתו בסורוקה. זה משפיע עמוקות על התחושות בבית החולים. אנחנו מסתכלים על התמונה ואמרנו שנכון למנות ועדה שתבדוק את העניין. ועדה שמכירה את מערכת הבריאות אבל מסתכלת מבחוץ עליה באופן בלתי תלוי".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

הוא הוסיף כי "לפעמים חוזרים על התאבדויות באותו אופן ולכן יש חשיבות לדרך שבה אובדנות מסוקרת ואיך המערכת מתמודד עם אובדנות, כי כל העיסוק בנושא יש בו אלמנט שלפעמים אצל אנשים מסויימים מייצר טריגר". לדבריו, המקרים הקודמים נחקרו גם כן, אך "העובדה שזה חוזר על עצמו אומרת שצריך לבדוק את העניין מעוד זוויות. בית החולים מפעיל תוכניות התערבות. הדבר הנכון לעשות הוא לתת לוועדה לבדוק ולרדת לשורש הדברים. אני סומך על שירותי בריאות כללית. הם לוקחים קשה וברצינות את מה שקרה".

הוא התייחס לעומס והקושי שהצוותים הרפואיים מתמודדים איתם: "אני לא רוצה לקפוץ למסקנות. אני שומע את הדיבור על עומסים. אני לא שולל שום דבר, למרות שכשמחברים כל מקרה לגופו אנחנו לא יודעים לחבר פה פאזל של עומסים. הוועדה תבחן לעומק את המקרים. אנחנו מכירים בזה שעומס העבודה על צוות המטפלים גורם לשחיקה גדולה. האם בקצה השחיקה יש מעשה אובדנות? אני לא חושב שאפשר לומר את זה בצורה נחרצת, אבל צריך לבדוק את זה. בלי קשר לאובדנות, העומס של הצוותים שמתגלגל גם למטופלים הוא משהו שצריך לטפל בו.

"שיעורי התמותה נמוכים מהסארס והאבולה"

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס גם לבהלה סביב נגיף קורונה ואמר כי עד כה לא זוהה הנגיף בישראל. "זה יכול להשתנות. אנחנו חיים בעולם גלובאלי. באים לכאן מכל העולם. אנחנו נערכים לכל התרחישים. נוכל להתמודד עם תרחיש כזה. בתי החולים במוכנות". 

בר סימן טוב ציין כי הוא אינו מאמין שנראה חיסון לנגיף בטווח של חודשים ואפילו שנים. "בהלה לא תתרום בשום צורה. מה שאנחנו יודעים היום על הנגיף הוא ששיעורי התמותה ממנו מוערכים ב-4% ומעריכים שהם אף נמוכים הרבה יותר. זה נמוך מהסארס ומהאבולה. אנחנו בקשר עם ארגון הבריאות העולמי. אנחנו בקשר עם המרכזים לבקרת המחלות האמריקני והאירופאי. הסינים עושים מאמצים כנים ואדירים להתמודד עם המחלה ועושים זאת בשקיפות ושיתוף פעולה עם הגורמים הבינלאומיים. ארגון הבריאות העולמי עוד לא הגדיר את זה כדרגה של אירוע בריאות כלל עולמי".