יזבק, בשנה שעברה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

היועמ"ש: אין די ראיות לפסול את ח"כ יזבק מהתמודדות בבחירות

מנדלבליט סבור כי אמירותיה של חברת הכנסת "חמורות ומקרבות אותה לרף הפסילה" - אך היא התחרטה על חלקן
אמוץ שפירא
27 בינואר 2020
20:26

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סבור כי אין די ראיות לפסול את ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת מהתמודדות בבחירות. בחוות דעת שפרסם הערב (שני) כתב היועץ כי לא הצטברה "מסה ראייתית קריטית" של ראיות חד משמעיות, ברורות ומשכנעות, הנדרשות לפי פסיקת בית המשפט העליון לשם פסילתה של יזבק מהתמודדות.

מנדלבליט הבהיר כי "בהתאם להוראתו הברורה של חוק היסוד, אין מקום בכנסת ישראל למי שתומך במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. בכלל זה, אין מקום בכנסת ישראל גם למי שתומך בפגיעה בחיילי צה"ל, במסגרת מאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל". הוא הדגיש כי "חלק מן הראיות שהוצגו הן התבטאויות חמורות ומעוררות שאט נפש, לרבות כאלה שמהן משתמעת הזדהות עם מחבלים נפשעים אשר ביצעו פעולות טרור ורצחו אזרחים ישראלים רבים, ובהם ילדים".

ואולם לפי היועץ המשפטי לממשלה, על אף שחלק מהתבטאויותיה של יזבק "מקרבות אותה קרבה של ממש לרף הפסילה - אין מדובר בתשתית אשר מצדיקה את פסילתה". לדבריו, חברת הכנסת הצהירה בפני ועדת הבחירות כי היא מתנגדת לאלימות, הבהירה שלא קראה לפגיעה באזרחים או בחיילי צה"ל, והביעה חרטה על חלק מהאמירות.  

בנוסף, היועץ המשפטי סבור כי אין לפסול את הרשימה המשותפת מלהתמודד בבחירות, והוא סבור כי יש  לדחות את בקשת  עוצמה יהודית לפסול את הרשימה הערבית. לפי מנדלבליט, לו היתה מתמודדת מפלגת בל"ד לבדה בבחירות לכנסת לבדה - ללא יתר המפלגות ברשימה המשותפת - היה מקום לשקול בכובד ראש את פסילתה.

כמו כן, מנדלבליט סבור כי אין לפסול את מפלגת "משפט צדק" של לריסה עמיר, רעייתו של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין. המפלגה הכריזה כי מטרתה להנהיג רפורמה במערכת המשפט ולהביא לשחרורו של עמיר. בחוות דעתו כתב מנדלבליט כי לריסה עמיר הבהירה שאין במטרות המפלגה הצדקה לרצח רבין ושכוונתה להביא לשחרורו של בעלה היא באמצעות משפט חוזר. את בקשת הפסילה הגיש חבר הכנסת איציק שמולי ממפלגת העבודה. מליאת ועדת הבחירות המרכזית תחליט אם להיענות לבקשה מחרתיים.