עצרת של פתח ברמאללה, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

ברקע פרסום תוכנית טראמפ: במערכת הביטחון לא מזהים אפשרות להסלמה

בצבא התקיימו בימים האחרונים הערכות מצב ודיונים, וישנם גדודים בכוננות, אולם נכון לעתה אין תגבורי כוחות ביהודה ושומרון או בגבול רצועת עזה
רועי שרון וגל ברגר
27 בינואר 2020
21:38

במערכת הביטחון לא מזהים סימני הסלמה נוכח פרסומה הצפוי של תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. בצבא התקיימו בימים האחרונים הערכות מצב ודיונים בתרחישים להסלמה, וישנם גדודים בכוננות, אולם נכון לעתה אין תגבורי כוחות ביהודה ושומרון או בגבול רצועת עזה.


בשנים האחרונות דעך המושג "ימי זעם", גם כאשר היו צעדים כמו העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. בסופו של דבר, המהומות היו בהיקף נמוך מבעבר. עם זאת, במערכת הביטחון ממתינים לראות כיצד יתפתחו הדברים אחרי פרסום פרטי תוכנית טראמפ מחר בערב.

לפי דיווחים מרמאללה, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מציג קו נוקשה נגד התוכנית. הוא אמר כי התנגד וימשיך להתנגד לתוכנית. "לא אצא בוגד, לפנינו ימים קשים", צוטט אומר לבכירים בפתח. ערוץ טלוויזיה לבנוני דיווח כי באופן חריג נמנע ראש הרשות מלהנחות את מנגנוני הביטחון הפלסטיניים למנוע ממפגינים להגיע למוקדי החיכוך עם צה"ל. בעזה הוכרזו ימי זעם מחר ומחרתיים, ובגדה המערבית הוכרז יום זעם ביום שישי. מערכת הביטחון בישראל העבירה לצד הפלסטיני מסר שלא להבעיר את השטח ולא להיחפז ולקבל החלטות קיצוניות בשלב הזה.

שני בכירים מדיניים פלסטינים הכחישו בשיחה עם כאן חדשות כי אכן ניתנה הנחיה כזו, ואילו בכיר פלסטיני אחר דווקא אישר. בכיר ביטחוני ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות כי ההנחיה היא לקיים הפגנות בדרכי שלום וללא שימוש בנשק.

גורמים בפמליית ראש הממשלה אומרים כי פגישתו של נתניהו עם טראמפ הערב הייתה מצוינת וכי תוכנית השלום נידונה בה, אך רוב הפגישה התמקדה באיראן. טראמפ ונתניהו שוחחו על הצורך לבלום את התוקפנות של טהראן ועל מאמציה להתחמש בנשק גרעיני. בפתח המפגש העריך טראמפ כי בסופו של דבר יתמכו הפלסטינים בתוכניתו. הוא ציין כי כבר כעת מדינות ערביות רבות רואות בה "התחלה טובה". ראש הממשלה נתניהו אמר כי "עסקת המאה היא הזדמנות המאה וכי לא נפספס אותה".