שמעון כהנר
צילום: גדעון ישראלי

שמעון כהנר (קצ'ה), מלוחמי יחידת 101, נפטר בגיל 85

כהנר היה מלוחמי יחידת 101 ומילא שורת תפקידים פיקודיים בצה"ל. בנו, אמיר, ספד לו: "הוא שמח על הזכות שניתנה לו לשרת ביחידה"
חן ביאר
28 בינואר 2020
08:17

אלוף משנה במילואים שמעון כהנר (קצ'ה), מלוחמי יחידת 101, הלך הלילה (שלישי) לעולמו בגיל 85. הלווייתו תיערך ביום חמישי בקיבוצו נווה איתן.


כהנר נולד ב-1934 ברשפון, ולמד בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. בצה"ל גויס ליחידה 101 שהקים אריאל שרון והשתתף בפעולות שונות שלה. בהמשך שירת בגדוד 890 של הצנחנים, וב-1955 נפצע אנושות בקרב בניצנה. הוא לחם במלחמות ששת הימים, הכיפורים ולבנון בתפקידים פיקודיים שונים.


כהנר היה גם חקלאי ועבד שנים רבות בגידול בקר בקיבוץ נווה איתן. הוא היה גם מזכיר התאחדות מגדלי הבקר ומנכ"ל אתר גבעת התחמושת. הוא הותיר אחריו אישה, ארבעה ילדים ונכדים.

"הוא מאוד שמח על הזכות שניתנה לו לשרת ביחידה, אך הוא גם היה חקלאי שפעל למען העלייה וחינוך", סיפר בנו, אמיר לקלמן ליבסקינד ותמר אלמוג בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב.  על השתלשלות חייו בצה"ל סיפר הבן: "חבר ילדות שלו, מאיר הר ציון, משך אותו מהנחל ל-101, וכשהיא התפרקה הוא הגיע לצנחנים. תוך שנה מהשחרור שלו הוא נפצע אנושות בקרב בניצנה, אך בכל זאת הצליח להתקדם בצבא, כשבדרך הוא משחרר את ירושלים במלחמת ששת הימים, צולח את התעלה ביום הכיפורים,  וכל זו תוך כדי שהוא היה חלקאי מגדל בקר - שזו הייתה אהבתו הגדולה ביותר".

בד בבד, סיפר אמיר על הכינוי "קצ'ה". "בנעורותו הוא למד במקווה ישראל, שם היה תלמיד בוגר ממנו עם שם משפחה יחסית דומה שהכינוי שלו היה קצ'ה - אז הילדים הדביקו לאבא את אותו הכינוי ובגלל שלא אהב אותו, אז הכינוי נדבק".

על המאבק האחרון של קצ'ה בטיפול בחקלאות, סיפר בנו ואמר כי "מבחינתו ממש התנכלו לחקלאים. לטענתו אחד מאסונות הטבע שהחקלאות חווה זה היחס הממשלתי כלפיה - והוא נלחם על זה עד לרגע האחרון". 

על כך שאביו היה אדם חיובי סיפר אמיר: "אבא האמין שהצבא שיש לנו היום מסוגל להרבה יותר מבעבר. הוא היה גאה לראות את כל מה שעושים".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס בטוויטר למותו: ״הצדעה אחרונה לקצ׳ה, אגדה שתמיד הייתה גדולה מהחיים. עד הרגע האחרון עוד עסק במה שישאיר לדורות הבאים וימשיך להוות השראה לדורות של לוחמים נועזים. נשא עיניים אל דמותו, אל מורשת הקרבות שלו, זו שהמשיך להעביר לכל קבוצת לוחמים שזכתה בשעות-קצ׳ה. אני מחבק את כולכם משפחת כהנר אהובה".

גם שר הביטחון נפתלי בנט ספד לו: "קצ׳ה היה מגדולי הלוחמים שקמו לצה״ל. כלוחם ומפקד ביחידה 101 ובצנחנים, קצ׳ה היה שותף בעיצוב ערכי היסוד של צה״ל: מפקד בראש, עמידה במשימה ואי הפקרת לוחמים בשטח. קצ׳ה השתתף בשחרור ירושלים בששת הימים ובצליחת התעלה ביום הכיפורים. מורשתו של קצ׳ה תאיר את הדרך ללוחמי צה״ל. יהי זכרו ברוך".