נתניהו, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו מושך את בקשת החסינות: "הכללים נרמסו"

ראש הממשלה הודיע על המהלך בפייסבוק: לא אתן ליריביי להשתמש בכך כדי להפריע למהלך ההיסטורי • כחול לבן: הדיון במליאה יתקיים כמתוכנן, תקום ועדת כנסת • גנץ בתגובה: לא יכול לנהל מדינה ובמקביל לנהל 3 תיקים • משמעות המהלך: כתב האישום עשוי להיות מוגש בקרוב מאוד
תמר אלמוג
28 בינואר 2020
09:52
עודכן ב 10:14

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (שלישי) כי הוא מושך את בקשת החסינות מהכנסת. ההודעה מגיעה על רקע הדיון הבוקר במליאה שבה הייתה אמורה להיות מאושרת הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות של נתניהו ושל חבר הכנסת חיים כץ. המשמעות: כתב האישום נגד נתניהו יכול להיות מוגש בקרוב מאד, לבית המשפט המחוזי בירושלים.

מבזק בכאן 11

למרות משיכת בקשת החסינות של נתניהו, בכחול לבן החליטו שהדיון היום במליאת הכנסת יתקיים כמתוכנן ותוקם ועדת כנסת. צריך להזכיר שבקשת החסינות של כץ עודנה קיימת ולכן יש סיבה להקים את הוועדה.

כתב האישום נגד נתניהו צפוי להיות מוגש בקרוב מאוד לבית המשפט המחוזי בירושלים, להרכב של שלושה שופטים. עם זאת, נראה שהמשפט עצמו לא יתחיל לפני הבחירות. להבדיל מהגשת כתב האישום, מסמך שכבר מוכן למעשה והגשתו היא צעד טכני, תחילת המשפט היא בדיון הקראה, שמטעם רה"מ צפויים לבקש את דחייתו מטעמים שונים.

אתמול דיווח פרשננו מרדכי גילת בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה עשוי לחזור בו מבקשת החסינות כדי שלא להתבזות בהצבעה: "אם יהיו דיונים, היועץ המשפטי לממשלה יהדוף את טענות חוסר תום הלב שלו. הוא יכול להוכיח שהוא בא בתום לב מוחלט, בנפש חפצה והעניק הרבה הנחות לראש הממשלה".


יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב בחשבון הטוויטר שלו להודעה: ‏"נתניהו הולך למשפט, ובפני אזרחי ישראל ניצבת בחירה ברורה: ראש ממשלה שיעבוד עבורם או ראש ממשלה שעסוק בעצמו. אף אדם לא יכול לנהל מדינה ולנהל במקביל שלושה תיקים פליליים חמורים על שוחד, מרמה והפרת אמונים".

בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו כתב נתניהו: "בעת שאני נמצא בארה"ב צפוי להיפתח בכנסת מופע נוסף בקרקס הסרת החסינות. זהו המשך הרדיפה האישית האובססיבית כלפיי. במקום להבין את גודל השעה ולהתעלות מעל שיקולים פוליטיים, הם ממשיכים לעסוק בפוליטיקה זולה".

לקריאת כתב האישום המלא נגד נתניהו - לחצו כאן

"מאחר שלא ניתן לי הליך הוגן, מאחר שכל כללי עבודת הכנסת נרמסו ברגל גסה, ומאחר שתוצאות ההליך הוכתבו מראש ללא דיון ענייני כמתחייב - החלטתי לא לתת למשחק המלוכלך הזה להימשך", כתב עוד נתניהו. "הודעתי ליו"ר הכנסת שאני מושך את בקשת החסינות. בהמשך אנפץ את כל הטענות המופרכות ותיקי הסרק שהוגשו בענייני. אבל עכשיו, לא אתן ליריביי הפוליטיים להשתמש בעניין זה כדי להפריע למהלך ההיסטורי שאני מוביל".