הפגנות בעזה, ארכיון
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

בצל המתיחות עם עזה: לראשונה אחרי שנים – ישראל מאפשרת הכנסת מלט לרצועה ללא פיקוח

פרסום ראשון: למרות טרור הבלונים – ישראל החליטה על שורה של מחוות והקלות לרצועת עזה. בין השאר תתאפשר הכנסת מלט לרצועה, ייצוא תותי שדה והכנסת אלפי צמיגים חדשים
גל ברגר
28 בינואר 2020
12:07

פרסום ראשון – בצל הציפייה להצגת תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ולמרות טרור הבלונים בתקופה האחרונה: ישראל החליטה בימים האחרונים על שורה של מחוות והקלות לעזה, בין היתר, הכנסת מלט לרצועה לראשונה אחרי שנים, ייצוא תותי שדה מעזה לשטח ישראל, הכנסת אלפי צמיגים ותרופות לרצועה וחידוש רכש של סירות דיג. 

כאמור, במסגרת ההקלות, ישראל מאפשרת הכנסת מלט לעזה שלא בפיקוח האו"ם. מקורות פלסטיניים מסרו לכאן חדשות כי מדובר במלט מסוג המשמש לרוב בעבודות גימור וריצוף בלבד, ולא כזה שהשימוש בו רווח בהכנת בטון – שעלול לשמש לדיפון מנהרות. בשנים האחרונות אפשרה ישראל להכניס מלט מסוג זה רק לקבלנים שקיבלו אישור מיוחד, ובמסגרת מנגנון פיקוח של האו"ם כדי למנוע זליגת מלט לתעשיית הטרור של חמאס. מעתה תתאפשר הכנסת מלט כזה לעזה שלא במסגרת מנגנון הפיקוח של האו"ם ויהיה ניתן לסחור בו בשוק החופשי בעזה.

כמו כן, החל מהבוקר ישראל מאפשרת לייצא תותי שדה מעזה לשיווק בישראל – לראשונה מאז השתלטות חמאס על הרצועה בקיץ 2007. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי הותרה הוצאת שלושה משטחים עם טונה תותים דרך מעבר הסחורות כרם שלום, ויש כוונה לאשר הוצאת כ-600 טונות של תותים מעזה לאורך כל עונת התותים. לפני כחודש וחצי אישרה ישראל לראשונה מאז 2007 לייצא תותים מעזה לאנגליה ולמפרץ הפרסי.

נוסף על כך, מחר תאפשר ישראל להכניס לעזה 6,000 צמיגים חדשים – לראשונה מאז שהחלו הפגנות הגדר במארס 2018. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי בהמשך יוקם מנגנון למחזור צמיגים ישנים שהיו בשימוש בעזה. 

המקורות מסרו לכאן חדשות כי שלשום אפשרה ישראל הכנסת משלוח תרופות גדול לרצועת עזה. על פי המקורות, הוכנסו שישים משטחים עם תרופות, תרומה של ארגון אמריקני בשווי 600 אלף דולר. עוד אמרו הגורמים כי ישראל גם התירה חידוש רכש של סירות דיג ואוטובוסים לרצועה.