מחלקה בבית חולים פסיכיאטרי
צילום: Foundry Co, Pixabay

מאות חולים באשפוז פסיכיאטרי ממושך - התוכניות לפתרון לא מיושמות

לפי נתונים שפורסמו על ידי משרד הבריאות: 915 חולים פסיכיאטריים אושפזו במשך יותר משנה, 250 מהם אושפזו בכפייה
דקלה אהרן-שפרן
28 בינואר 2020
15:44

מספר האזרחים שהיו מאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים במשך יותר משנה עמד בסוף שנת 2018 על 915, כמעט 30% מהם (250 בני אדם) אושפזו בכפייה. כך דווח היום (שלישי) בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב.

ארגון רופאים לזכויות אדם פנה למשרד הבריאות בבקשה לקבל נתונים על אשפוזים ממושכים בבתי חולים פסיכיאטריים. הפנייה נעשתה בעקבות החשיפה בתוכנית "סדר יום" על סיפורה של יסמין, אישה עיוורת וחרשת שאינה מסוגלת לדבר, המאושפזת במחלקה סגורה בבית החולים "שער מנשה" יותר מ-30 שנה.

בארגון טענו כי בימינו אין מקום לאשפז חולים בבתי חולים פסיכיאטריים לפרקי זמן ארוכים כל כך, גם אם מדובר באשפוז בהסכמה. משרד הבריאות ציין כי שיעור המאושפזים הכרוניים נמצא במגמת ירידה עקבית, שכן ב-2018 הצטמצם שיעורם היחסי ביותר מפי חמישה לעומת אמצע שנות ה-90. יחד עם זאת עדיין מדובר בהרבה מאוד אנשים שנמצאים באשפוז כרוני, על אף שישנם פתרונות נוספים.

מנהלת תחום חינוך ואתיקה בעמותת רופאים לזכויות אדם, הדס זיו, התראיינה הבוקר בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב ואמרה שהארגון שלח מכתב פנייה ובו דרישה להבהיר שאלות שעלו. את המכתב שלחו לראש האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר טל ברגמן-לוי. בריאיון אמרה זיו: "זו אוכלוסייה שקשה לסנגר עליה כי קשה להביא את הקול שלה וזה מה שהדאיג אותי".

זיו הוסיפה כי שאלה מטרידה שעלתה היא "אם רוב האשפוזים הממושכים הם בהסכמה, ראוי שנבדוק באיזו הסכמה מדובר – האם בהסכמת המאושפז או המאושפזת או בהסכמת אפוטרופוס כללי, שהוא ישות משפטית שממונה על ידי המדינה, או באפוטרופוס שהוא בן שמפחה, ואז מי עושה את הבדיקה אם אותו בן משפחה באמת עושה את מה שטוב למאושפז? אנחנו שואלים אם יש מי שעושה בקרה לכל עניין האפוטרופוסיות, וזה צריך להדאיג גם את משרד הבריאות".

לסיכום אמרה מנהלת תחום חינוך ואתיקה בעמותת רופאים לזכויות אדם כי "אשפוזים ממושכים לא צריכים להיות בחברה שלנו. צריכה בנוסף להיות בקרה של משרד הבריאות על אשפוזים ממושכים".