אבו מאזן

אבו מאזן: "אנו אומרים אלף פעמים לא לעסקת המאה"

יו"ר הרשות הפלסטינית דחה בתוקף את תוכנית השלום שהציג נשיא ארה"ב: "ירושלים אינה למכירה. עמנו יזרוק את עסקת המאה לפח הזבל של ההיסטוריה". ירדן הזהירה מפני "צעדים חד צדדיים של ישראל". גם טורקיה מזהירה מפני התוכנית. משרד החוץ של רוסיה: וושינגטון לא קובעת, צריך לשמוע את הצדדים
אלון אמיצי
28 בינואר 2020
20:40
עודכן ב 21:53

תגובות צוננות בעולם לתוכנית השלום שאותה הציג דונלד טראמפ: יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הגיב לפרסום התוכנית בנאום ברמאללה ואמר כי הפלסטינים אומרים אלף פעמים לא לעסקת המאה. "ירושלים אינה למכירה. עסקת המאה לא תעבור. עמנו יזרוק אותה לפח הזבל של ההיסטוריה. מאבקנו נמשך ולא נקטע נגד הכיבוש ולעצמאות מדינת פלסטין ובירתה ירושלים. לא ניפול ולא ניכנע", אמר אבו מאזן.

יו"ר הרשות הוסיף: "סירבנו לעסקה הזאת מההתחלה וצדקנו. יהיו תגובות ישירות ונמשיך במאמצינו ובמאבקנו להגיע למדינה פלסטינית בגבולות 67'. מדובר ב-22% מפלסטין ההיסטורית. אני אומר לקהילה הבין-לאומית - אנו דבקים בהחלטות הבין-לאומיות, הן הסמכות".

הוא ציין כי הפלסטינים דבקים בהחלטות של המועצה הלאומית הפלסטינית מ-1988 ולא יוותרו אף לא על אחת מהן, כולל גבולות וזכות שיבה. "נאמר לעולם: אנו לא עם טרוריסטי ומחוייבים להילחם בטרור, אך על העולם להבין שאנו זכאים לחיות. אנו מחוייבים למשא ומתן על בסיס החלטות בין-לאומיות".

משרד החוץ של ירדן פרסם הודעה שבה הזהיר מפני השלכות של צעדים חד צדדיים מצד ישראל. בהודעה של משרד החוץ הירדני נאמר: "הקמת מדינה פלסטינית עם מזרח ירושלים כבירתה, על בסיס פתרון שתי המדינות, זו הדרך היחידה לשלום ממושך".


במשרד החוץ המצרי הגיבו ואמרו: "אנו קוראים לשני הצדדים ללמוד את פרטי התוכנית כדי להשיג שלום". באיראן, הגדיר דובר משרד החוץ האיראני את התוכנית כ"בגידת המאה" ואמר שסופה ליפול. עבאס מוסאווי ציין שלמרות ההבדלים שיש בין איראן למדינות אחרות באזור, האיראנים מוכנים לעבוד בכל דרג כדי להיאבק במזימה נגד האומה האסלאמית.

משרד החוץ הרוסי פרסם הודעה משלו שבה נקבע: "וושינגטון היא לא זו שקובעת, צריך לשמוע את שני הצדדים, הישראלים והפלסטינים. מוסקווה אינה צד בסכסוך".

משרד החוץ של טורקיה הגדיר את התוכנית - ניסיון להרוג את פתרון שתי המדינות, תוכנית שמטרתה לספח את השטח הפלסטיני. "ירושלים היא הקו האדום שלנו. לא נאפשר צעדים שיעניקו לגיטימציה לכיבוש והדיכוי הישראלי". עוד נכתב שהעם והשטחים הפלסטיניים אינם לקנייה.

מי שהגיבה באופן חיובי היא בריטניה. דובר משרד החוץ בלונדון ציין כי היוזמה יכולה להיות צעד בכיוון החיובי בדרך לפתרון המשבר במזרח התיכון".