בתים בפסגות
צילום: עיסאם רינאווי, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה לא שולל היתכנות משפטית של סיפוח

התפיסה המשפטית בישראל: החלת ריבונות היא לאו דווקא סיפוח שמנוגד למשפט הבין-לאומי
תמר אלמוג ודניאל אלעזר
28 בינואר 2020
21:44

על רק הצגת תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, היועץ המשפטי לממשלה התייחס היום (שלישי) לראשונה לאפשרות החלת ריבונות על חלקים מיהודה ושומרון. "מוקדם לדעת מה יילד יום לגבי החלטות הממשלה", אמר אביחי מנדלבליט, והוסיף שלתפיסתו, תפקידו לסייע לממשלה "להגשים מדיניות - בהתאם לכללים". לדבריו בכינוס המכון למחקרי בטחון לאומי בתל אביב, כשמדובר בממשלת מעבר, יש צורך ב"הקפדה על ריסון", אך גם בממשלה כזאת יש דברים דחופים שאפשר לעשות. אם הממשלה תפנה אליו, הוא הבהיר, היא תצטרך לנמק מדוע יש לפעול כבר עכשיו. "אני לא שולל כלום מראש", הדגיש היועץ.

תוכנית השלום של הנשיא טראמפ | התוכנית המלאה

בעבר שלל היועץ רק הקמת ישוב חדש בטענה של עיתוי, אך התפיסה המשפטית בישראל היא שהחלת ריבונות היא לאו דווקא סיפוח שמנוגד למשפט הבינלאומי.

נתניהו: "נחיל את החוק על כל יהודה, שומרון והבקעה;  אם לא עכשיו - אימתי?"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הציג הערב לראשונה את תוכניתו לסכסוך הישראלי-פלסטיני בהצהרה בבית הלבן, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא דיבר על הכרה אמריקנית בריבונות ישראלית על יישובים ביהודה ושומרון ואמר: "ניצור ועדה משותפת עם ישראל כדי להפוך את המפה הקונספטואלית, כך שההכרה תהיה מושגת מיד. ארצות הברית תכיר בריבונות של ישראל על הטריטוריה, שעל פי החזון שלי תהיה חלק ממדינת ישראל. ירושלים תישאר הבירה הלא מחולקת של ישראל".

מיד לאחר הצהרתו של טראמפ, עלה לנאום נתניהו שאמר: "יותר מדי תוכניות ניסו לקחת מישראלים את הגישה לטריטוריות כמו עמק הירדן. אבל אתה הנשיא אומר שאנחנו צריכים ריבונות בעמק הירדן וביהודה ושרון". ראש הממשלה המשיך והבטיח: "ישראל תחיל את החוק שלה על בקעת הירדן ועל כל ההתיישבויות ביהודה ושומרון שהתוכנית של טראמפ תקפה לגביהן. אני יודע שיהיו מתנגדים, תמיד יש. אני יודע שיהיו מכשולים רבים, אבל יש לנו אמירה יהודית: 'אם לא עכשיו אימתי, ואם לא אנחנו אז מי?'".