נעמה יששכר ברוסיה, 23.01.20
צילום: אי-פי

בדרך הביתה: פוטין העניק חנינה לנעמה יששכר

היא צפויה להשתחרר מחר בבוקר ולשוב במטוסו של נתניהו לישראל • רה"מ: מודה לידידי הנשיא פוטין על מתן החנינה • יפה יששכר: כרגע כל מה שאני רוצה זה לחבק את הבת שלי • אחד מעורכי דינה של נעמה הגיע לבית הכלא שבו היא נמצאת
איציק זוארץ, שליח כאן חדשות למוסקווה
29 בינואר 2020
19:09
עודכן ב 20:13

יוצאת לחופשי: אחרי 296 ימים בכלא הרוסי, נעמה יששכר קיבלה הערב (רביעי) חנינה מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ובכך מסתיימת תקופת המאסר והמאבק לשחרורה. לדברי עורך דינה, היא צפויה להיפגש מחר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשדה התעופה – ולחזור במטוסו ארצה. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה ואמר: "מודה לידידי הנשיא פוטין על מתן החנינה". הנשיא ראובן ריבלין בירך גם הוא ואמר: "מודה לנשיא רוסיה על החמלה והתבונה שהפגין". אחד מעורכי דינה של נעמה הגיע לכלא שבו היא נמצאת.

אמה של נעמה, יפה יששכר אמרה בתגובה: "עברתי מסע ארוך שאני לא מאחלת לאף אחד לעבור, כרגע כל מה שאני רוצה זה לחבק את הבת שלי נעמה". לדבריה, רק מחר בבוקר יתדרכו אותה ואז תדע מה לוח הזמנים לשחרורה של נעמה: "אני רק צריכה לעבור את הלילה".

עורך הדין אלכסיי דוברינין, שמייצג את נעמה, מסר בתגובה: "אנחנו מקווים שנעמה תפגוש את משפחתה, אני מניח שזה יקרה בשעות הקרובות. כנראה מחר. אנחנו מקווים שמחר בערב היא כבר תחגוג את שחרורה המיוחל וחזרתה הביתה עם משפחתה. זאת הייתה עבודה מורכבת ושיתוף פעולה ביננו, עורכי הדין, לבין העיתונאים, הדיפלומטים. תודה לכל הקולגות על העזרה והתמיכה".

לגבי ההערכות כי היא ובתה יחזרו עם ראש הממשלה במטוסו אמרה: "מי היה מאמין, אני חוזרת כמו מלכה. מקווה שנעמה לא תבכה עליי אבל אם כן זה בסדר. מקווה שיהיה לי זמן איכות איתה". סיבת הביקור הרשמית של נתניהו במוסקווה היא ביקור שהוגדר "ביקור עבודה קצר" עם פוטין. עורך דינה של נעמ, ואדים קלובגנט אמר: "מברכים על ההחלטה לשחררה. זאת תוצאה של פעולה דיפלומטית ומשפטית".


יששכר גם הודתה לנתניהו ולנשיא פוטין: "מודה לראש הממשלה על הנחישות מדינית והמאמצים הכבירים מול הממשל הרוסי. אני מבקשת להודות לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין על שגילה חמלה ונענה לבקשת בתי נעמה לחזור לארץ".


שר החוץ ישראל כ״ץ בירך על ההחלטה ואמר: "אני, כמו כל תושבי ישראל, שמח בשמחתה של האם יפה ומשפחת יששכר על שובה של נעמה הביתה. מברך את ראש הממשלה נתניהו על פעילותו הנמרצת למען השבת נעמה תוך ניצול קשריו ההדוקים עם נשיא רוסיה פוטין והיחסים הטובים בין המדינות".

שליח חב"ד במוסקווה שייע דייטש צילם את יפה יששכר, שחשפה חלק מהשיחה שלה עם פוטין לפני פורום השואה הבין-לאומי שהתקיים בישראל. "הוא בא לפגישה ואמר 'אני יודע שאתם ממשפחה טובה, אבל הכלבים הריחו אותה, זה החוק אצלנו. אבל אני יודע שהיא ממשפחה טובה ואני יודע שהחמרנו איתה'", סיפרה אמה של נעמה.

מושל מוסקווה חתם אתמול על מסמכי הגירוש של יששכר מהמדינה אחרי שוועדת השחרורים הרוסית אישרה אתמול את בקשת החנינה שלה. את בקשת החנינה הרשמית מהנשיא פוטין הגישה הצעירה הכלואה ברוסיה בגין הברחת סמים שלשום.

בשבוע שעבר, נתניהו נפגש עם נשיא רוסיה, שהגיע לישראל להשתתף בפורום השואה הבין-לאומי. לאחר מכן בצעד שגרר ביקורת, הוכנסה לפגישה גם אימה של הצעירה שהורשעה בהברחת סמים ונידונה לשבע וחצי שנות מאסר. בתום הפגישה הבטיח הנשיא הרוסי: "הכול יהיה בסדר".

ב-9 באפריל 2019 שהתה נעמה יששכר, בת 25 מתל אביב, בשדה התעופה במוסקווה בעצירה בדרכה חזרה לישראל לאחר ביקור שלישי בהודו. כלבי גישוש זיהו בחפציה מריחואנה, ומשם החל הסיוט שלה. יששכר נקראה לתשאול על ידי גורמי הביטחון בשדה התעופה, עוכבה לחקירה ונעצרה. 

מעצרה של יששכר הוארך מעת לעת וכשהבינו במשפחתה שפניהן של הרשויות ברוסיה למשפט וענישה מחמירה פתחו בקמפיין ציבורי בישראל לשחרורה. באוגוסט האחרון שמה הוזכר בכל כלי התקשורת, והישראלים, שמסורת הנסיעות בהודו אינה זרה להם, הפגינו הזדהות עם יששכר

כבר בראשית הקמפיין עלו סברות שמעצרה של יששכר אינו מקרה תמים של החזקת סמים. מהר מאוד נקשר שמה לסרגיי בורקוב, האקר רוסי בן 29 שהיה עצור בישראל והמתין לדיון בבקשת הסגרה אמריקנית. בורקוב הואשם בארצות הברית בהונאות אינטרנטיות בסדר גודל עצום. 

על פי הדיווחים בקיץ, רוסיה התנתה את שחרור יששכר בביטול ההסגרה של בורקוב לארצות הברית, על אף שבית המשפט בישראל כבר החליט על הסגרתו. עם או בלי קשר לבורקוב, ב-11 באוקטובר הרשיע בית המשפט במוסקווה את נעמה יששכר וגזר את עונשה לשבע וחצי שנות מאסר.

במהלך חודש אוקטובר ניהלה משפחת יששכר מאבק משפטי וציבורי נגד הסגרת בורקוב. במקביל, ראש הממשלה נתניהו החל לפעול בקווים מדיניים מול הנשיא פוטין במטרה להשיג חנינה לישראלית. בנובמבר הוסגר בורקוב לארצות הברית. בדצמבר נדחה ערעורה של יששכר.