לריסה טרימבובלר עמיר וח"כ היבא יזבק
צילומים: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הבחירות פסלה את הרשימה של לריסה עמיר ואת ח"כ היבא יזבק

ההכרעה בעניינן של ח"כ מהרשימה המשותפת ורעייתו של יגאל עמיר תעבור כעת לבית המשפט העליון. "מעולם לא קראתי לאלימות", טענה יזבק בדיון. ועדת הבחירות המרכזית דחתה את בקשת מפלגת עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת מלהתמודד בבחירות לכנסת. בן-גביר לבנט: "אותי פסלת, אבל את חברי הרשימה המשותפת אתה מכשיר?"
אמוץ שפירא
29 בינואר 2020
09:46
עודכן ב 15:55

מליאת ועדת הבחירות המרכזית פסלה היום (רביעי) את חברת הכנסת היבא יזבק מלהתמודד ברשימה המשותפת בבחירות לכנסת. ההכרעה הסופית בעניינה תועבר כעת לבית המשפט העליון שיתכנס בשבוע הבא.

בנוסף, מליאת הוועדה פסלה גם את מפלגת 'משפט צדק' בראשות לריסה עמיר-טרימבובלר, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. 13 חברי הוועדה הצביעו בעד הבקשה שהגישה העבודה-גשר-מרצ, ולא היו מתנגדים. זאת לאחר שחברי הכנסת מטעם הליכוד, מרצ, ימינה ויהדות התורה החליטו שלא להשתתף בדיון זה, ולא להצביע בעניין.


"ראינו פה קרקס", אמרה עמיר-טרימבובלר אחרי פסילת רשימתה. "הם חשפו את הפרצוף האמיתי של הדמוקרטיה הישראלית. רוב חברי הכנסת ברחו מהאולם ונשארו רק מי שהצביעו נגד - זאת פחדנות". מנגד, אמר חבר הכנסת איציק שמולי על קבלת בקשת סיעתו: ״הזכות להיבחר היא זכות יסוד בדמוקרטיה אך היא לא צריכה לפתוח את הדלת למי שירה שלושה כדורים בגבה". לדבריו, "הוכח בחודשים האחרונים שמי שעומד מאחורי המפלגה הוא הרוצח המתועב, שהרשימה היא ידו הארוכה כדי להפיץ ברבים את משנתו הרעילה ולהביא לשחרורו המוקדם״.

דיוני מליאת ועדת הבחירות המרכזית

חברת הכנסת יזבק נשאה דברים במהלך הדיון, והתייחסה לאמירותיה על חיילי צה"ל שבעקבותיהן הוחלט לפסול את התמודדותה. "הקשר היחיד ביני לבין האלימות הוא חלקי במאבק באלימות", אמרה יזבק. "מעולם לא קראתי לאלימות ולא התכוונתי להלל את השימוש באלימות. המפלצת שנוצרה על ידי הימין הקיצוני פשוט לא קיימת. מדינת ישראל מקיימת מדיניות מצור וכיבוש על האוכלוסיה הפלסטינית". כאשר הזכירה את תוכנית טרמפ, הפסיק יו"ר הוועדה השופט ניל הנדל את דבריה. 

את הבקשות לפסול את חברת הכנסת מהרשימה המשותפת הגישו הליכוד, ישראל ביתנו ועוצמה יהודית. ראש עוצמה יהודית איתמר בן גביר עלה לנאום בדיון: "במקום זה, בו אני עומד לפניכם, ללמד קטגוריה על היבא יזבק - אין אני עומד יחידי; עמדי ניצבים כאן בשעה זו מיליוני אזרחי ישראל קטגורים, ועוד אלפי נרצחים שנרצחו בפעולות טרור במאבק נגד מדינת ישראל".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע ביום שני האחרון שהוא סבור כי אין די ראיות לפסול את יזבק מהתמודדות בבחירות. בחוות דעת שפרסם כתב היועץ כי לא הצטברה "מסה ראייתית קריטית" של ראיות חד משמעיות, ברורות ומשכנעות, הנדרשות לפי פסיקת בית המשפט העליון לשם פסילתה של יזבק מהתמודדות. עם זאת, במליאת ועדת הבחירות היה, כאמור, רוב לפסילת חברת הכנסת מבל"ד.

מנדלבליט סבור כי אין לפסול את מפלגתה של לריסה עמיר. בחוות דעתו כתב היועץ המשפטי לממשלה כי עמיר הבהירה שאין במטרות המפלגה הצדקה לרצח רבין ושכוונתה להביא לשחרורו של בעלה היא באמצעות משפט חוזר.

בהמשך דחתה ועדת הבחירות המרכזית את בקשת מפלגת עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת מלהתמודד בבחירות לכנסת. בדיון תקף איתמר בן-גביר ממפלגת עוצמה יהודית את חבר הכנסת איימן עודה מהרשימה המשותפת שטען בנאומו כי הוא "ערבי פלסטיני בן הארץ". בן גביר אמר לו "אתה מחבל, מקומך בסוריה".

בשלב ההצבעה נעדרו נציגי מפלגת ימינה מהבית היהודי-איחוד לאומי והימין החדש רגע לפני שהחלה. לעומתם, נציגי ישראל ביתנו הצביעו בעד הפסילה. בעקבות זאת תקף בן גביר בחשבון הטוויטר שלו את השר נפתלי בנט ואמר כי אחרי שבנט פסל אותו מהצטרפות לרשימה אחת, הוא "הכשיר בידיו את תומכי הטרור מהרשימה המשותפת".