נשיא המדינה ראובן ריבלין בבונדסטאג

ריבלין בפרלמנט הגרמני: "אירופה שבה להיות רדופה על ידי רוחות העבר"

נשיא המדינה נאם בעברית בבונדסטאג כחלק מהאירועים לציון יום השואה הבין-לאומי: "איננו עומדים על סיפה של שואה שנייה, או כל דבר שמתקרב לזה. אבל, אי אפשר להתעלם מהאנטישמיות החדשה-ישנה". על תוכנית טראמפ אמר: "היא תובעת ויתורים קשים משני הצדדים"
יואב זהבי ואנטוניה ימין
29 בינואר 2020
11:59
עודכן ב 13:08

נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא היום (רביעי) נאום מיוחד בעברית בבונדסטאג - הפרלמנט הגרמני - כחלק מביקורו במדינה לרגל אירועי יום השואה הבין-לאומי ו-75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. "אירופה שבה להיות רדופה על ידי רוחות העבר, של אנטישמיות בוטה", אמר ריבלין.

נאום נשיא המדינה ראובן ריבלין בפרלמנט הגרמני

הנשיא הוסיף בנושא האנטישמיות בגרמניה, ובאירופה בכלל: "איננו בשנות ה-30. איננו עומדים על סיפה של שואה שנייה, או כל דבר שמתקרב לזה. אבל, אי אפשר להתעלם מהאנטישמיות החדשה-ישנה, מהגזענות ומשנאת האחר, בפרט היהודי, המוסלמי והזר, ששבה להרים ראש.

"לי, ולעם בישראל, יש הערכה עמוקה למאמצים שעושות ממשלות גרמניה מאז אדנאואר, למיגור האנטישמיות והגזענות. ממשלות גרמניה לדורותיהן וכך גם בהנהגתכם, אדוני הנשיא וגבירתי הקנצלרית, השקיעו באופן חסר תקדים בהנצחה ובזיכרון, במאבק בהכחשת השואה, ובחינוך הדורות הבאים. יחד עם זאת, אנחנו שותפים אתכם בדאגה מכך שיש פער. יש פער בין ההשקעה, לבין העקשנות, העומק, והכרוניות הבלתי נתפסות של האנטישמיות. אני כאן כדי לומר לכם, שמדינת ישראל וגרמניה הן שותפות אמת, בעמידה ההכרחית, הערכית, וכן, אולי הנצחית, כנגד האנטישמיות ושנאת האחר, שהובילו לחורבן האנושיות שארע כאן, לפני 75 שנים".


על פשעי הגרמנים בשואה אמר ריבלין: "גרמניה לא קנתה את סליחתם של היהודים. אכן, כספי השילומים העניקו חיים למדינת ישראל הצעירה. ואולם, קבלת האחריות של גרמניה לשואת היהודים וההתמודדות הציבורית, הפומבית, התמידית, המתמשכת, של גרמניה עם פשעיה, הן שאיפשרו ומאפשרות, את הפרק החדש ביחסים. ישראל וגרמניה, צועדות יחד במתח ובאומץ, בין עבר לעתיד".

הנשיא גם התייחס לאיראן ולהסכם הגרעין, עליו חתומה גרמניה: "יש ויכוח בינינו. ויכוח עמוק בין ידידי אמת, ביחס לניסיון להגיע להבנה עם ההנהגה באיראן. אני יודע שיש הטוענים שצריך להבחין בין הרטוריקה של ההנהגה האיראנית, לבין המדיניות שלה בפועל. ואולם, דווקא ביום הזה אני מבקש לומר לכם: אין לנו את הפריבילגיה להעלים עין, לא מהמדיניות של ההנהגה באיראן, ולא מהרטוריקה שלה. כולנו יודעים היטב כמה רטוריקה, שמחנכת לשנאה, לשנאת ישראל, להשמדה, היא מסוכנת. כולנו יודעים מה הכוח שלה".


על תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר ריבלין: "הדבר אינו פשוט, ושני הצדדים צריכים ללמוד את התכנית לעומק. זוהי תכנית שתובעת ויתורים עמוקים, קשים ומורכבים משני הצדדים, אבל, אסור לנו להרים ידיים, כי מי שמרים ידיים מוותר על הסיכוי, ואני, מסרב לוותר. הבסיס של כל פתרון, חייב להיות הערכה עמוקה לחיי אדם, ואמונה שגם 'בצד השני' חיים אנשים, שרוצים לחיות, כמונו".

אתמול נפגש ריבלין עם הקנצלרית אנגלה מרקל והודה לה על מחויבות ארצה לביטחון ישראל. הנשיא הביע הערכה רבה לשיתוף הפעולה הביטחוני והאסטרטגי בין שתי המדינות והדגיש את הרצון להעמיקו. בסוגיית איראן אמר ריבלין כי בין ישראל לגרמניה ישנם פערים שאינם קלים לגישור, אך לשתי המדינות מטרה משותפת - למנוע מאיראן נשק גרעיני. קודם לכן נועד ריבלין עם שר החוץ של גרמניה הייקו מאס.