הכניסה למיון בבית החולים הלל יפה בחדרה, היום
צילום: אי-פי

משרד הבריאות שוקל לאסור כניסת עובדים סינים לישראל

נשקלת אפשרות להשעות טיסות לסין וממנה • משרד החוץ החליט לצמצם את הסגל הדיפלומטי בסין • תינוק, אזרח סין, וצעיר בן 24 אושפזו בחשד לקורונה ושוחררו לאחר שנשללה האפשרות למחלה • חברות התעופה האמריקניות יונייטד איירליינס ואמריקן איירליינס הפסיקו את טיסותיהן לסין עד להודעה חדשה
דקלה אהרן שפרן ועמיחי שטיין
29 בינואר 2020
12:39
עודכן ב 18:43

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע הערב (רביעי) כי משרד הבריאות עומד לנקוט צעדים דרמטיים במאבק בנגיף קורונה. בכינוס באילת ציין ליצמן כי הערב ידונו הגורמים המוסמכים בנושא וככל הנראה יוחלט לאסור לאלתר את כניסתם של עובדים סינים לישראל.

בנוסף, בימים הקרובים תיבחן האפשרות להשעות טיסות לסין וממנה. במשרד גם בוחנים אם לקרוא לישראלים השבים מסין להימנע במשך כמה ימים מלפקוד מקומות ציבוריים, גם אם הם חשים בטוב ואינם מפתחים סימני מחלה כלשהי. 


בתוך כך החליט משרד החוץ לצמצם את הסגל הדיפלומטי בסין. ממשרד החוץ נמסר כי כל נציגויות ישראל במדינה ממשיכות לתפקד כרגיל ועומדות לשירותם של ישראלים השוהים בסין. עוד נמסר כי משפחות שליחים עם ילדים שביקשו להאריך את חופשת ראש השנה הסיני בעקבות דחיית פתיחת הלימודים קיבלו לכך היתר.

מוקדם יותר היום אושפז תינוק בן שנה וארבעה חודשים, אזרח סין, בבידוד בבית החולים הלל יפה שבחדרה, בחשד שנדבק בנגיף קורונה. הוא שוחרר כעבר כמה שעות לאחר שתוצאות הבדיקות הוכיחו כי אינו חלה בנגיף. צעיר בן 24 ששב מטיול במזרח נלקח לבידוד אף הוא ונבדק החשד גם לגביו. גם הוא שוחרר לאחר שתוצאות הבדיקות שערך העלו כי התסמינים שפיתח עם שובו מהטיול אינם תואמים את תסמיני ההידבקות בנגיף.


חברות התעופה האמריקניות "יונייטד איירליינס" ו"אמריקן איירליינס" הודיעו על הפסקת טיסותיהן לסין עד להודעה חדשה. גם חברת התעופה הרוסית "אורל איירליינס" הודיעה שהיא משעה את טיסותיה לכמה יעדים באירופה, בהם פריז, רומא ומינכן בשל נגיף קורונה, זאת מאחר ומרבית מהטסים ליעדים הללו הם סינים. החברה מפסיקה את טיסותיה גם לעיר ס-פורו ביפן. קודם לכן עצרה החברה את הטיסות לכמה יעדים בסין, בהם האי היינאן. גם חברת התעופה "בריטיש איירוויז" עצרה את הטיסות לסין וממנה.

לפני שלושה ימים אושפז עובד סיני כבן 40 בבית החולים ברזילי באשקלון בחשד שנדבק בנגיף, לאחר שבעת האחרונה שב מביקור בסין והחל להשתעל. במרפאה בשדרות הוחלט לפנותו לבית חולים אף שאין לו חום. מוקדם יותר דווח כי ישראלית בשנות ה-60 לחייה, שחזרה מטיול סין, אושפזה בבית החולים איכילוב בתל אביב מחשש להידבקות בנגיף הסיני. האישה סבלה מחום וסימנים של מחלה נשימתית.

לפנות בוקר היום פרסמו הרשויות בסין נתונים עדכניים אודות היקף ההתפרצות המצביעים על גידול מתמשך במקרים המאובחנים של הידבקות. לפי פרסום ועדת הבריאות הלאומית של סין, עד כה אותרו 9,239 מקרים חשודים כהידבקות, אובחנו 5,974 כחולים ומתו מהנגיף 132 בני אדם. יותר מ-15 מדינות דיווחו על מקרי הידבקות בתחומן.

מהשוואה לנתונים המקבילים שפורסמו אתמול, ניתן ללמוד שביממה אחת בלבד אובחנו 1,459 מקרים של הידבקות ונפטרו 26 אנשים. מספר דומה של אנשים מתו ביממה לפני, ואובחנה בה כחולים 1,771 אנשים.