הפגנת תלמידי בית ספר בחאן יונס נגד תוכנית טראמפ, ה

אחרי תוכנית טראמפ: הפגנות ועימותים בשטחי הגדה

40 מפגינים פלסטינים נפצעו בעימותים שפרצו בכמה מוקדים ברחבי יו"ש. בנט: "ערוכים לכל תרחיש"
נורית יוחנן
29 בינואר 2020
14:50

יום זעם פלסטיני הוכרז בעקבות תוכנית השלום של טראמפ. מקורות פלסטיניים דיווחו כי 40 מפגינים נפצעו עד כה בעימותים ברחבי יהודה ושומרון, מרביתם נפגעו מגז מדמיע. בשעות האחרונות עשרות מתפרעים פלסטינים ידו אבנים לעבר כוחות הביטחון בטולכרם, בית לחם, אל-ערוב ובבקעת הירדן. הכוחות השיבו באמצעים לפיזור הפגנות. גם ברצועת עזה נערכו הפגנות נגד התוכנית. שם הוכרז על שביתה כללית בעקבות פרסום התוכנית. עוד הוחלט להניף דגלים שחורים בגגות המבנים ולהמשיך ב"עימות הפתוח עם ישראל".


השר בנט: נערכים גם להסלמה

מוקדם יותר היום התייחס שר הביטחון נפתלי בנט לאפשרות של הסלמה ביהודה ושומרון ואמר: "לא ניתן לאיומים של אף אחד לעצור אותנו מלקבוע את גורלנו. צה"ל ומערכת הביטחון ערוכים לכל תרחיש. הנחיתי את כל הכוחות להיערך גם להסלמה, או לצעדים פזיזים של גורמים כאלה ואחרים. אנחנו מאוד ברורים בהקשר הזה - כל ניסיון לאתגר את ביטחון אזרחי ישראל, ייתקל בחומה בצורה".

בתוך כך, זרי בלוני נפץ ששוגרו מרצועת עזה נחתו בשטחי המועצה האזורית שער הנגב, וכן בצומת מדצה - כ-100 קילומטרים מהגבול. לא היו נפגעים באירועים אלה. 

נחאלה: "קורא לעם הפלסטיני להיות מוכן להקריב עצמו כדי להתעמת עם המזימה"

מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, הגיב היום על פרסום תוכנית טראמפ ומסר: "המזימה הזו דוחפת אותנו ליצר מציאות חדשה בשטח. אנחנו צריכים להיות מוכנים להתעמת עם הבריונות הזו. זהו שלב שונה שדורש אמצעים שונים. אני קורא לעם הפלסטיני להיות מוכן להקריב עצמו כדי להתעמת עם המזימה הזו".


הפגנה בגדה נגד תוכנית טראמפ, היום (צילום: APA)

כמו כן, השר הפלסטיני, חוסיין א-שייח, הודיע כי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן החליט לשלוח משלחת מטעם ההנהגה ברמאללה לעזה בשבוע הקרוב, זאת כדי לדון בדרכי התגובה הפלסטיניות לתוכנית. בנוסף אליו אמר שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, בתום הכינוס אמש ברמאללה כי הרשות הפלסטינית צריכה לצאת מהחסות של הסכמי אוסלו ולהפוך למדינה פלסטינית.

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'מנאי, התייצב לצד הפלסטינים ואמר כי "העם הפלסטיני, ועימו כל המוסלמים, יסכלו את התוכנית השטנית והממארת המכונה 'עסקת המאה'". ח'מנאי הוסיף כי האמריקנים נוהגים ב"טיפשות רבה" בניסיונם לייהד את מתחם אל-אקצא.

גם עיראק מביעה תמיכה ב"זכויותיו של העם הפלסטיני להקים מדינה בגבולות 67' שבירתה ירושלים". סוריה מסרה כי תכנית טראמפ היא "מתכון כניעה לכיבוש הישראלי". מקור במשרד החוץ בדמשק קרא לקהילה הבין־לאומית לגנות את מה שכינה "ביזוי החוק הבין־לאומי". נשיא לבנון, מישל עאון, שוחח בטלפון עם ראש הרשות הפלסטינית אבו־מאזן והביע באוזניו את תמיכת ארצו בעמדה הפלסטינית.

גם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן דחה מכל וכל את תוכנית טראמפ ואמר שהיא "לא משרתת את השלום ולא תביא לפתרון הסכסוך". לדבריו, "ירושלים קדושה רק למוסלמים, והתוכנית לתת את הריבונות עליה לישראל אינה מקובלת עלינו לחלוטין. התוכנית מתעלמת מזכויותיהם של הפלסטינים ונועדה לתת לגיטימציה לכיבוש הישראלי".