הנהר הסודי

בעקבות חשיפת כאן חדשות: לא יתבצעו עבודות שיסכנו את הנהר הסודי

החברה להגנת הטבע ערכה סיור בשטחי האידוי של מפעלי ים המלח, ואחריו סוכם עם הנהלת מפעלי ים המלח לנקוט בכמה פעולות כדי למנוע את הפגיעה באתר הייחודי. כמו כן, תיבחן התוכנית להנגשתו לציבור הרחב
אורן אהרוני
29 בינואר 2020
20:58

בעקבות חשיפת הנהר הסודי בכאן חדשות בשבוע שעבר, היום (רביעי) דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי נערך אתמול סיור ביוזמת החברה להגנת הטבע בשטחי האידוי של מפעלי ים המלח, שאחריו סוכם עם הנהלת המפעלים לנקוט בכמה פעולות כדי למנוע את הפגיעה באתר הייחודי. בין היתר, לא יתבצעו עבודות שיסכנו את האתר ותיבחן התוכנית להנגשתו לציבור הרחב.

כאמור, בעקבות הסיור שארך כשלוש שעות, ותוך התחשבות בעבודות קציר המלח הנדרשות, הוחלט לנקוט בכמה פעולות כדי למנוע את הפגיעה באתר הייחודי. בין היתר הוחלט להפסיק את העבודות בתוואי הנחל, זאת כדי למנוע את העמקת הערוץ שלו. כמו כן הוחלט שבהובלת המכון הגיאולוגי יבוצע מחקר על האזור שממצאיו יהיו נגישים לציבור ויוצגו למוסדות התכנון לצורך תכנון והגנה על הנחל. על בסיס הממצאים תיערך גם בחינה מול הגורמים הרלוונטיים כדי להנגיש את דרכי ההגעה אל האזור.

• הנהר היפיפה בדרום שלא הכרתם נמצא בסכנת כליה

נוסף על כך הוחלט כי בשלב הביניים, המפעלים והחברה להגנת הטבע יזהירו את הציבור מפני הסכנה בהגעה לאזור במצבו הנוכחי. בסיור השתתפו מנכ"לית החברה להגנת הטבע, סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע, מנהל תחום התכנון ורכז שמירת הטבע בדרום.

מהחברה להגנת הטבע נמסר  בתגובה: "בואו נהפוך את המקום הכי נמוך בעולם, מאזור של אסון, מסוכן, לא נגיש, מעורפל ועלום, למקום שמור, מופלא, שכולנו נוכל ליהנות ממנו ולהתגאות בו בפני העולם כולו. בואו נחזיר את התקווה לים המלח ולאזור, כדי שגם הדורות הבאים יזכו לחוות את הפלא הזה".

כפי שנחשף בכאן חדשות, הנהר הסודי נמצא בים המלח, או ליתר דיוק במקום בו היה ים המלח עד לפני כ-40 שנה. הוא שוכן מדרום לאגן הצפוני של הים, באזור מצר לינץ'. "כולם חושבים שזה אזור של בוץ, ושאין בו שום דבר. יש תופעות טבע לא ייאמנו", מספר ליאור אנמר, גיאולוג ומדריך טיולים שחשף בפני כאן חדשות את קיומו של הנהר. "כל צעד שם זה פשוט תמונה". חשוב לציין שהאזור כולו מסוכן מאוד לביקור, בעיקר בגלל הימצאות בולענים ומוקשים ישנים שנסחפו לשם מנחל הערבה. בצה"ל פרסמו אזהרה בעקבות חשיפת כאן חדשות.

לצפייה בכל פרקי הסדרה – לחצו כאן