בית החולים שיבא, ארכיון
צילום: אבי דישי, פלאש 90

צעירה שנחשדה כחולה בקורונה סירבה להתאשפז בבידוד בשיבא – ואושפזה בכפייה

במשרד הבריאות הנחו את בית החולים לאשפזה שמונה שעות, ולהציב שומר שימנע ממנה לצאת אם יש צורך בכך: "לא קיימות אפשרויות אחרות למנוע סכנה לבריאות הציבור"
קטי דור
30 בינואר 2020
13:13

צעירה בת 25 שנחשדה כחולה בנגיף קורונה אושפזה היום (חמישי) בכפייה בבית החולים שיבא בתל השומר, אחרי שסירבה להתאשפז בבידוד.

במסמך שכתבה רופאת מחוז תל אביב במשרד הבריאות, ד"ר רבקה שפר, נכתב כי רופאות בבית החולים מסרו כי "קיים חשד שהחולה הייתה נתונה להידבקות בנגיף קורונה בזמן האחרון... החולה מסרבת לשהות בבידוד בבית החולים עד לקבלת תוצאות הבדיקות שיאשרו או יפריכו את דבר קינון המחלה בגופה. זאת על אף שהוסבר לה מספר פעמים הצורך בשהייה בבידוד והסכנה הכרוכה ביציאה מבידוד לבריאות הציבור".

לפי הנחיית רופאת המחוז, האישה תשהה בבידוד במשך שמונה שעות וניתן להציב שומר שימנע ממנה לצאת מהבידוד. "הוראה זו לבידוד כפוי ניתנת לאחר שהוברר כי לא קיימות אפשרויות אחרות למנוע סכנה לבריאות הציבור".

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית בישראל גיבה את ההחלטה ומסר כי "במיוחד בשלב זה, שהוא מוקדם יחסית בהתפרצות העולמית,  יש מקום להפעיל סמכות לצורך הגנה על בריאות הציבור ולנקוט בצעדים מחמירים למניעת התפשטות המחלה". עוד נמסר כי "יש לבודד מקרים חשודים למחלה ובמידת הצורך לעשות זאת בכפיה, בהתאם לסמכויות רופאי בריאות הציבור. זאת לאור העובדה שהווירוס החדש מהווה איום על בריאות הציבור ושמדובר במחלה מידבקת מסוכנת".

הבוקר הודיעה חברת אל על על הפסקת כל טיסותיה לסין בשל ההתפרצות. בשלב ראשון מדובר על ביטול של כחודשיים לפחות בטיסות בין המדינות. בהודעה שפרסמה החברה נמסר כי "לאחר הערכת מצב שבוצעה הבוקר, החליטה אל על על השעיית טיסותיה לסין עד לתאריך 25 במארס 2020". החברה תאפשר ללקוחותיה המחזיקים בכרטיסי טיסה לסין והונג קונג שכורטסו עד 26 בינואר לבטל או לשנות את מועד הטיסה ללא תשלום דמי ביטול, שינוי וטיפול, עד סוף חודש פברואר.