טראמפ ונתניהו
צילום: אי-פי

גורם מדיני בכיר על הסיפוח: האמריקנים לא יאשרו מפה חלקית

גורם בפמליית נתניהו על תוכנית טראמפ: "זה לא שהלכנו לקמפ דיוויד רגע לפני הבחירות, זה משהו שאנחנו עובדים עליו כבר שלוש שנים" • על פרשת נעמה יששכר: "היה לזה פוטנציאל לסכן את היחסים בין המדינות"
מואב ורדי
30 בינואר 2020
18:19

גורם בפמליית ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) כי הדחייה בסיפוח של שטחי יהודה ושומרון נובעת מאי הבנה מול ממשל טראמפ. "האמריקנים לא מוכנים לאשר מפה חלקית, הם רוצים לאשר מפה מלאה" ציין הגורם. הוא הוסיף כי בישראל רוצים ליישם את התוכנית בשלבים: "יש דברים שניתן להעביר מיד, ויש נושאים שניתן להעביר רק אחר כך". 


הגורם התייחס לדבריו של נתניהו מדצמבר 2018, שאמר שראש ממשלת מעבר לא יכול לבצע מהלכים מדיניים: "אנחנו לא באים למסור שטחים ולגרש אנשים. האמריקנים הרי רצו לעשות את זה עוד מזמן, הם הביאו את התוכנית. זה לא שהלכנו לקמפ דיוויד רגע לפני הבחירות, זה משהו שאנחנו עובדים עליו כבר שלוש שנים". 

על רקע נחיתתה של נעמה יששכר בישראל יחד עם אימה וראש הממשלה, התייחס הגורם לפרשה: "חשבנו שצריך לטפל באירוע הזה כמדינה. היה לו פוטנציאל לסכן את היחסים האסטרטגיים בין המדינות. היה צריך לפרק את המוקש". הוא ציין כי פגישת נתניהו-פוטין עסקה בשלושה נושאים: נעמה יששכר, תוכנית טרמאפ ועניינים הקשורים בארצות הברית, סוריה וישראל.