נוחי דנקנר בכניסה למאסר
צילום: פלאש 90

אחרי 16 חודשי מאסר - נוחי דנקנר שוחרר מהכלא

בעל השליטה לשעבר בקבוצת אי.די.בי, שהורשע בהרצת מניות, זכה לחנינה מנשיא המדינה וסיים היום את מאסרו. דנקנר, שישב בכלא מעשיהו, נשא פחות ממחצית מהעונש שקבע לו בית המשפט - שלוש שנות מאסר בפועל
מערכת כאן חדשות
02 בפברואר 2020
10:51

אחרי 16 חודשי מאסר, איש העסקים נוחי דנקנר שוחרר הבוקר (ראשון) מכלא מעשיהו ויצא לחופשי. זאת לאחר שוועדת השחרורים קיבלה ביום חמישי את בקשתו לקיצור שליש ממאסרו והיום הוא משוחרר בשל קיצור נוסף - שחרור מנהלי. 

האיש ששלט בקונצרן אי.די.בי והורשע במעשה תרמית בניירות ערך, נשא פחות ממחצית מעונש המאסר בפועל שנגזר עליו. לפני כשלושה שבועות נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע על קיצור עונשו בשל נסיבות רפואיות.

שלשום, באופן חריג, נעתרה הוועדה לבקשה לשמוע את דברי דנקנר בפתח הדיון. הוא ציין כי השתנה במסגרת הטיפול לו זכה במהלך שהותו בבית הסוהר ואמר כי הוא מודה לרשויות הכליאה על העזרה שהושיטו לו, "על הרגישות וההגינות בהתייחסות אליו". לדבריו, היום הוא מבין כי העבירות שביצע היו עבירות חמורות, הוא ציין כי הוא מתחרט על המעשים ורואה בהם טעות חמורה ביותר. "פעלתי בפזיזות" כך אמר, "ובניגוד לדרך שבה נהגתי עד לאותו יום מר ונמהר". כל חיי הייתי איש שומר חוק, הגון וישר, מאמין בחוק ובבתי המשפט", הוסיף.

בחודשים האחרונים התפרסמו בכלי התקשורת וכן ברשתות החברתיות פרסומים על פרשייה שהתחוללה בין דנקנר לבין אסיר נוסף. צווי איסור פרסום מחמירים הקשו על חשיפת פרטיה בציבור, אך המשטרה הודיעה כי נפתחה נגד דנקנר חקירה פלילית, שנסגרה רק לפני שבועות אחדים. 

הרשעתו של דנקנר סימנה את נקודת השפל בחייו של איש העסקים, שהיה מהחזקים והמשפיעים בישראל. בית המשפט העליון, שהחמיר את העונש שנגזר עליו במחוזי, קבע  כי ”מדובר בפרשת תרמית בניירות ערך מהחמורות והחריגות שהתגלו בשנים האחרונות".

דנקנר ושותפו איתי שטרום, הורשעו בפרשה שבמרכזה פעילות מסחר תרמיתית אינטנסיבית בשלושה ימי מסחר, סביב הנפקה קריטית לקבוצת אי.די.בי אחזקות. בית המשפט המחוזי קבע בהכרעתו ביולי 2016 כי היקף פעילות המסחר המדוברת עמד על עשרות מיליוני שקלים, והסכום שגוייס באותה הנפקה עמד על 321 מיליון שקלים הנגועים במרמה.