נגיף קורונה
צילום: אי-פי

בהלת קורונה: 45 סינים מתו ביממה, מדינות נוספות אוסרות על כניסה לשטחן

259 אנשים מתו מהנגיף לפי שעה, מספר הנדבקים מתקרב ל-12 אלף • אוסטרליה יפן וסינגפור הצטרפו לרשימת המדינות שאוסרות על כניסת אזרחים סינים לשטחן • מה אנחנו באמת יודעים על הנגיף הסיני, והאם התקשורת יצרה היסטריה מיותרת?
יואב זהבי וירון דקל
01 בפברואר 2020
07:28
עודכן ב 12:34

בהלת קורונה: הרשויות בסין מדווחות היום (שבת) כי 259 בני אדם לפי שעה מתו מהנגיף, בהם כ-45 אנשים, רק ביממה האחרונה, ממחוז חוביי – מוקד ההתפרצות. אוסטרליה יפן וסינגפור הודיעו כי יאסרו על מי ששהו בסין בשבועיים האחרונים להיכנס לשטחן. מוקדם יותר הלילה הממשל האמריקני הודיע על צעד דומה. המזכיר לענייני בריאות ושירותי האנוש האמריקני, אלכס אזר, אמר כי הנגיף מהווה מצב חירום בריאותי במדינה. ראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג, קרא למדינות האיחוד האירופי להקל על מדינתו ברכישה של אמצעים רפואיים דחופים.

חברת טורקמניסטן איירליינס וענקית התעופה האוסטרלית קאנטאס אמרו היום כי יעצרו בימים הקרובים את טיסותיהן לסין וממנה. השתיים מצטרפות לעשרות חברות תעופה שהודיעו השבוע כי יעצרו את הטיסות בקווים לסין, בהן אלעל, אייר פראנס, KLM, בריטיש איירווייז, דלתא, יונייטד איירליינס ואמריקן איירליינס.

בתוך כך, חברת פייסבוק נרתמת, בדרכה, למאבק בנגיף קורונה. בחברה אומרים כי הם נלחמים בתופעת הפצת המידע הכוזב הקשור לנגיף שמופץ ברשת החברתית. בחברה אמרו כי יסירו מפייסבוק ומאינסטגרם רשומות שבהן יש תיאוריות קונספירציה או טענות לא נכונות על המחלה. כמו כן יוסרו פוסטים הקוראים לאנשים שלא לקבל טיפול רפואי ומפחידים את הציבור מפני תרופות. בד בבד תפיץ החברה מידע מדויק הקשור בקורונה בערוצי החדשות שלה.

מה אנחנו באמת יודעים על הנגיף?

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הודיע אתמול: "לא ניתן למנוע את הגעת הנגיף הסיני לישראל, כשיגיע – נדע להתמודד". אז מה אנחנו באמת יודעים על נגיף קורונה, שמאיים להתפשט במהירות בכל העולם? והאם הסיקור התקשורתי בנושא יצר פאניקה מיותרת?

האזינו להסכת הבריאות "תיק רפואי"

אז למה אנחנו כל כך מפחדים? 

"המון לא ידוע לנו",  אמרה פרופסור גליה רהב, מנהלת המכון למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא תל השומר, והוסיפה: "יחד עם העלייה המטאורית במספרים– נוצר פחד". ראש תחום הבריאות בכאן חדשות, קטי דור, ציינה כי מה שמלחיץ בנגיף הזה הוא שאין לו חיסון, "אין תרופה ולא יודעים את הנתונים באמת". פרופסור ארנון אפק, המשנה למנהל בית החולים שיבא תל השומר, אמר כי מהמעט שאנחנו כן יודעים על התפרצות הנגיף ומקורו, עולה שההדבקה הראשונית הגיעה מנחשים.

כיצד סין מתמודדת עם הנגיף? 

"הכניסו עיר בת 11 מיליון תושבים לעוצר, אין דבר כזה בשום מקום בעולם": ציין ד"ר יונתן פרימן, מומחה ליחסים בין-לאומיים ולתקשורת מהאוניבסיטה העברית. ד"ר פרימן ציין כי לצד הצעדים הדרסטים שמבצעת סין להתמודדות עם הווירוס, היא מגבילה את האפשרות של חוקרים ומדענים חיצוניים לעסוק בנגיף. הוא הניח שהלחץ הבין לאומי בנושא יכניע את סין בקרוב. 

דור הוסיפה: "כולם בפוסט טראומה בגלל מה שקרה עם הסארס, אז הסינים לא שיתפו מידע. לכן עכשיו רשויות הבריאות לוחצות עליהם. מי עוד יכול חוץ מסין לסגור מדינה שלמה בבתים? אני לא מאמינה ששום מדינה מערבית הייתה מסוגלת להתמודד עם זה באותו האופן". 

האם התקשורת גורמת להיסטריה מיותרת בנושא? 

פרופסור אפק ציין כי חלק מכלי התקשורת מגלים אחריות בנושא, ומשתדלים שלא לגרום להיסטריה, אך הוסיף: "אני קורא לכולם לגלות אחריות ולהוריד את אלמנט הפאניקה, אין לזה מקום". ד"ר פרימן טען כי התקשורת בסך הכל רוצה לייצר שקיפות: "רוב הדיווחים לא מגיעים מהכתב בסין, אלא מהאזרח. יש פה הרבה אי ודאות, והתקשורת מראה את זה". דור סיכמה: "זה מאוד מפחיד אבל אין ברירה, מוכרחים לשקף את המציאות".