אבו מאזן, היום
צילום: אי-אף-פי

הליגה הערבית דחתה את תוכנית השלום של טראמפ: "מאה שנות סבל"; אבו מאזן: נפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל וארה"ב

שרי החוץ של הליגה הערבית קראו שלא לשתף עמה פעולה • מזכיר הליגה הערבית קרא למשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים • בכיר לשעבר במשרד החוץ האמריקני לכאן רשת ב: "המנהיגים הערבים שתמיד תמכו בסירובם של הפלסטינים לקבל כל תוכנית, לא מסתדרים הפעם בשורה מאחורי אבו מאזן"
גל ברגר
01 בפברואר 2020
11:01
עודכן ב 16:10

שרי החוץ של הליגה הערבית הודיעו היום (שבת) כי הם דוחים את תוכניתו המדינית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וקראו שלא לשתף עמה פעולה. כך על פי הודעה שיצאה עם סיום כינוס הליגה הערבית בקהיר. יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בנאומו בכינוס כי יפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל וארצות הברית: "ישראל ביטלה את ההסכמים החתומים בינינו והפרה את הלגיטימציה הבין-לאומית שעל בסיסה נחתמו ההסכמים ועל בסיסה היא הוקמה. לכן אנו מודיעים לכם שלא יהיה איתכם שום קשר, וגם לא עם ארה"ב, לרבות הקשרים הביטחוניים".

בהודעת הסיכום שיצאה מטעם שרי החוץ של הליגה הערבית נאמר כי "תוכנית טראמפ אינה עונה על מינימום השאיפות והזכויות של העם הפלסטיני והיא לא תוכתר בהצלחה". שרי החוץ הדגישו כי "בירת מדינת פלסטין היא מזרח ירושלים הכבושה שזהותה ערבית". עוד נמסר בהודעה כי יוזמת השלום הערבית היא "המינימום המקובל על ידי העולם הערבי להשגת השלום".

ראש הרשות הפלסטינית הוסיף בכינוס כי נתניהו לא מאמין בשלום. "בכל תקופת כהונתו לא נרשמה התקדמות בתהליך המדיני. הוא ואהוד ברק התנגדו לאוסלו. עם אולמרט נרשמה התקדמות רבה והסכמנו על 70% מסוגיות הסדר הקבע עד שהוא הלך לכלא". אבו מאזן אישר כי סירב לקבל שיחות טלפון, איגרות או העתק של תוכנית טראמפ מהנשיא עצמו. "אני בעל הסוגייה, לא נחתתי מהירח כדי שהוא ישלח לי עותק לקרוא אותו".

אבו מאזן אמר "רוצים שאכיר בכך שישראל היא מדינה יהודית, אבל היא לא מדינה יהודית ולא שום דבר". לטענתו, ישראל מונה מיליון ו-900 אלף ערבים, וכשני מיליון רוסים נוצרים: "כשנפלה ברית המועצות כל מי שרצה להגר - היגר". ראש הרשות הפלסטינית התייחס אף ליוצאי אתיופיה, שלדבריו "אחוז היהודים ביניהם נמוך מאוד".

עוד אמר אבו מאזן כי לאחר שנפגש עם טראמפ לפני יותר משנתיים בניו יורק הוא יצא בתחושה שהאחרון מסכים לעקרונות המשא ומתן (שתי מדינות, קווי 67' וכו'). "הרגשתי שתוך חמש דקות או שעה ניתן לפתור את הסוגייה הפלסטינית. אחרי חודשיים, בהפתעה מוחלטת וללא התראה מוקדמת, הם הודיעו על סגירת משרדי אש"ף בוושינגטון, על כך שירושלים המאוחדת היא בירת ישראל ועל כוונתם להעביר את השגרירות לירושלים. ניתקנו את הקשרים עם הממשל והבית הלבן למעט ה-CIA והקונגרס. אין צורך לפרט אפוא למה אנו מתנגדים לתוכנית. השאירו לנו גבינה שוויצרית, זוהי המדינה הפלסטינית העתידית".

בהמשך איים יושב ראש הרשות הפלסטינית כי אם ישראל וארה"ב יתכחשו להסכמים הקודמים  – תנתק הרשות את הקשר עם ישראל וארה"ב – כולל היחסים הביטחוניים: "לא ננהל קשר, גם לא קשר ביטחוני, והם (הישראלים) יצטרכו לשאת באחריות ככוח כובש. אנחנו מוכנים למשא ומתן בחסות בין־לאומית ובהתבסס על החלטות האו"ם והיוזמה הערבית לשלום – אך התוכנית הזו לא תהיה על השולחן".

אבו מאזן נפגש עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לפני פגישת שרי החוץ הערבים. אתמול נועד אבו מאזן בקהיר עם מזכיר הליגה הערבית אחמד אבו אל-ריט שאמר כי עסקת טראמפ היא כתב כניעה, והפלסטינים לא יכולים להיכנע לה.

בתוך כך אמר בכינוס מזכיר הליגה הערבית אחמד אבו אל-ריט כי "תוכנית טראמפ מאכזבת". לדבריו, יישום התוכנית "לא ישרת את ישראל, לא יביא יציבות או שלום, אלא יבטיח עוד מאה שנות סבל וסכסוך". אבו אל-ריט הוסיף כי תוכנית טראמפ "מנציחה את הכיבוש". לדבריו, החלופה היא משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים שמטרתו פתרון ששני הצדדים יכולים לחיות עמו.

שרי החוץ של הליגה הערבית נמנעו מלקרוא בכינוס לאימוץ התוכנית המדינית של הנשיא טראמפ, אך חלקם הצביעו על סעיפים חיוביים בתוכנית וקראו לבחון אותם ולא לשלול על הסף. כולם קראו למשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים כדי לקדם פתרון והסדר קבע. שר החוץ של איחוד האמירויות אמר כי ארצו אינה סבורה שתוכנית טראמפ הוצגה כקו סיום אלא הותנתה בהסכמת הצדדים. שר החוץ של עומאן ציין כי ייתכן שיהיה אפשר להתבסס על רעיונות המופיעים בתוכנית ולשנות אותם, ולא נדרש להסכים עליה מיידית. חשוב שתקום מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים, אמר.

שר החוץ של מרוקו אמר כי מקצת סעיפי התוכנית עולים בקנה אחד עם העקרונות שארצו תומכת בהם, אך "ההחלטה הסופית על מעמדה של ירושלים צריכה להידון בין הצדדים וזכותם של הפלסטינית למדינה עצמאית שבירתה ירושלים - לגיטימית". שר החוץ של סעודיה אמר כי ארצו תומכת במדינה פלסטינית עצמאית וריבונית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים. גם שר החוץ של קטאר הביעה עמדה זו, והוסיף כי "יש להבטיח את שיבת הפליטים".

דניס רוס, לשעבר בכיר במשרד החוץ האמריקני ושליחו של הנשיא קלינטון למזרח התיכון, אומר לרון נשיאל בתוכנית "יומן השבוע" בכאן רשת ב כי התגובות על תוכנית טראמפ מעידות על התפתחות היסטורית. "המנהיגים הערבים שתמיד תמכו בסירובם של הפלסטינים לקבל כל תוכנית, לא מסתדרים הפעם בשורה מאחורי אבו מאזן ולא מותחים ביקורת גלויה על הממשל האמריקני. זה סימן מעודד ואולם אם ישראל תספח כעת שטחים בגדה, היא תיאלץ את המנהיגים הערבים להגיב וליישר קו עם הפלסטינים במקום ללחוץ עליהם להתפשר".

הדיפלומט האמריקני הוותיק הזהיר כי סיפוח עלול גם למוטט את הרשות הפלסטינית ואת התיאום הביטחוני עם ישראל, דבר ששני הצדדים אינם מעוניינים בו. לדבריו, תוכנית טראמפ טובה מאוד לביטחון ישראל ואין טעם לחבל בסיכויי הצלחתה ולמהר לספח שטחים שממילא מיועדים לישראל. מוטב לדעתו לשמור על לוח הזמנים שנקבע ולנצל את הקפאת הבנייה לארבע שנים כדי לנסות ליצור מציאות שתבטיח הפרדה בין שני העמים ותמנע את היווצרותה של מדינה דו-לאומית.

ביום רביעי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בכירים בפת"ח מתחו ביקורת חריפה על אבו מאזן בעקבות התגובה הרפה לדעתם על תוכניתו המדינית של טראמפ. הבכירים אמרו לכאן חדשות כי אבו מאזן נמנע מלקבל החלטות אפקטיביות ומרתיעות בישיבת ההנהגה אמש ברמאללה מאחר שהוא בורח מקבלת החלטות. 


לדבריהם, לראש הרשות הפלסטינית אין שום כוונה לעצור לחלוטין את התיאום הביטחוני עם ישראל ומנגנוני הביטחון הפלסטיניים הפכו תחתיו למשתפי פעולה עם ישראל. "הרחוב כבר מזמן לא מקשיב לאבו מאזן וגם אנחנו כהנהגה איבדנו את אמון הציבור. כמה פעמים אפשר לקבל החלטות מבלי לממש אותן?", שאלו הבכירים והוסיפו: "גם לו קרא אבו מאזן לציבור לצאת בהמוניו לרחובות בעקבות תכנית טראמפ – אף אחד לא היה נענה לקריאה של מי שהעלה לדרגת קדושה את התיאום הביטחוני עם ישראל".