נמל התעופה בן גוריון, שלשום. למצולמים אין קשר לידי
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

נגיף קורונה: מקרה מוות ראשון מחוץ לסין - בפיליפינים

ישראלים שחוזרים מסין יחויבו בבידוד • נתניהו יכנס מחר דיון: לא לוקחים סיכונים מיותרים • מספר המתים בסין עלה ל-304, מספר הנדבקים עלה ל-14,550 •
שרון עידן
01 בפברואר 2020
18:55
עודכן ב 07:26

התפשטות נגיף קורונה: משרד הבריאות בפיליפינים דיווח הלילה (ראשון) על מקרה מוות ראשון שמתרחש מחוץ לסין. לפי הדיווח, מדובר בגבר בן 44 מהעיר ווהאן הסינית שפיתח דלקת ריאות לאחר שנדבק בנגיף. בת זוגו, אישה בת 38, גם כן מווהאן, אובחנה כחולה בנגיף ונמצאת בבידוד בית חולים בבירה מנילה.

ממשלת סין עדכנה הלילה כי מספר ההרוגים במדינה עלה ל-304 בני אדם, ומספר הנדבקים הכולל עלה ל-14,550 בני אדם. מוקדם יותר ערוץ הטלוויזיה הרשמי של סין דיווח כי רק אתמול מתו 45 בני אדם שנדבקו בנגיף במחוז חוביי שבמרכז סין, ושהתגלו במחוז 1,921 מקרים חדשים של תחלואה.

בתוך כך, הרשויות בעיר הוואן, מוקד התפרצות הנגיף, הודיעו הבוקר כי הושלמה בנייתו של בית חולים ייעודי לטיפול באנשים שחלו בקורונה וסובלים מדלקת ריאות. בית החולים החדש, שצפוי להכיל כ-1,500 מיטות, נבנה בתוך פחות משבועיים, והוא צפוי להיכנס לשימוש כבר מחר. 

שימי עזר, ישראלי המתגורר בשנגחאי, אמר לכאן חדשות כי בעיניו ההיסטריה סביב הנגיף מוגזמת: "עדיף להישאר בבית. אני לא מזלזל בחומרת המצב. עם זאת, אני מבלה את הימים האחרונים בלשלוח הודעות לבני משפחה וחברים לחוצים". 

בישראל, בקרי הגבול במעברים ביבשה, בנמלי התעופה ובנמלי הים הונחו שלא לאפשר כניסת אזרחים זרים שיש חשש כי היו בסין בשבועיים האחרונים. כך, רשות האוכלוסין תוכל לסרב את כניסתם של מי שאינם תושבי ישראל ושהו בסין ב-14 יום האחרונים וזאת בהמשך להפסקת הטיסות הישירות לסין וסגירת המעברים היבשתיים. כמו כן, צפוי להתפרסם  צו שיחייב את תושבי ישראל ששהו במדינה האסייתית ב-14 יום האחרונים לשהות בבידוד ביתי עד חלוף 14 יום ממועד עזיבתם את סין.

החל מהיום בשעות הצוהריים יבוצעו בדיקות קפדניות במעברי הגבול לישראל, כך פורסם אתמול בחדשות השבת בכאן 11. החשש - תיירים ופועלים מסין יעברו דרך המעברים היבשתיים ויעבירו את הנגיף לישראל.


עשרות תיירים מסין שנחתו בנמל התעופה בן גוריון בטיסת המשך ממוסקווה, לא הורשו להיכנס לישראל, והועלו על טיסה חזרה לבירת רוסיה. משרד הפנים הודיע שממחר כל מי ששהו בסין בשבועיים האחרונים לא יורשו להיכנס לישראל, חוץ ממחזיקי דרכון ישראלי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכנס היום דיון בנושא היערכות לאומית להתמודדות עם הנגיף. בדיון צפויים להשתתף שרי הבריאות, האוצר, חוץ ומשפטים, נציגי רפואה ועוד. לדברי נתניהו, "אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים. הנגיף נמצא כבר בחמש יבשות וביותר מ-25 מדינות. אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עם הנגיף לאחר כניסתו הראשונה לישראל".

האזינו להסכת הבריאות "תיק רפואי"

אוסטרליה, יפן וסינגפור הודיעו כי יאסרו על מי ששהו בסין בשבועיים האחרונים להיכנס לשטחן. הממשל האמריקני הודיע על צעד דומה. המזכיר לענייני בריאות ושירותי האנוש האמריקני, אלכס אזר, אמר כי הנגיף מהווה מצב חירום בריאותי במדינה. ראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג, קרא למדינות האיחוד האירופי להקל על מדינתו ברכישה של אמצעים רפואיים דחופים.