שיגור רקטות מעזה, ארכיון
צילום: אי-פי

בתגובה לירי לעבר ישראל: צה"ל תקף ברצועת עזה

בין היעדים שהותקפו - תשתיות תת-קרקעיות שמשמשות את הזרוע הצבאית של חמאס • מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע כי תיעצר הכנסת המלט לרצועה, ויקוצצו 500 היתרי כניסת סוחרים מעזה לישראל • מוקם יותר רקטה התפוצצה במועצה האזורית שער הנגב, לא דווח על נפגעים
איציק זוארץ, משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
01 בפברואר 2020
21:17
עודכן ב 00:39

צה"ל תקף הלילה (ראשון) ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטה מהרצועה לעבר שטח ישראל. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. לא דווח על נפגעים. קודם לכן נשמעה התרעת צבע אדום בקיבוצים נחל עוז שבמועצה האזורית שער הנגב ועלומים שבמועצה האזורית שדות נגב. גורמי ביטחון אמרו כי ישראל ערוכה אף להסלמה גם בתקופת בחירות. הם מעריכים כי חמאס לא משנה את האסטרטגיה שלו ושני הצדדים נמנעים מלדרדר את המצב.

לפי הודעת דובר צה"ל מטוסי קרב ומסוקי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדי טרור של חמאס בצפון הרצועה בהם תשתיות תת-קרקעיות שמשמשות את הזרוע הצבאית של הארגון. בהודעה נכתב: "צה"ל רואה בחומרה רבה כל פעילות חבלנית לעבר שטח ישראל ונמצא במוכנות גבוהה למגוון לתרחישים".


מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על עצירת הכנסת מלט לרצועת עזה, ועל קיצוץ 500 היתרי כניסה של סוחרים עזתיים לישראל החל ממחר בבוקר ועד להודעה חדשה. זאת בעקבות ירי הרקטות והפרחת בלוני התבערה מהרצועה לישראל.

בהודעה נכתב: "ההחלטה התקבלה בתום התייעצויות ביטחוניות ולאור פעולות טרור חוזרות ונשנות מצד רצועת עזה נגד אזרחי ישראל בשבועות האחרונים, אשר מהווים הפרה של הריבונות הישראלית. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי ישראל".


אתמול בבוקר נחת צרור בלונים שנשא על פי החשד מטען נפץ בקו החוף של קיבוץ זיקים שבמועצה האזורית חוף אשקלון. חבלנים של צה"ל הוזעקו למקום. באזור שדרות נשמע פיצוץ. נבדק חשד שמדובר בבלון נפץ.

אחרי סדרה ארוכה של שיגורי רקטות ובלונים השבוע בגבול הדרום, ההערכה בישראל היא שמאחורי ירי הרקטות עומדים גורמים סוררים בג'יהאד האסלאמי, המנסה להפעיל לחץ על ישראל בענייני ההסדרה. כלומר להשיג עוד הקלות, למרות אלו שכבר קיבל השבוע. בתוך כך, גורם ביטחוני בישראל מאיים: אם חמאס ימשיך כך - הרי שהתגובות יחריפו. קיימת אפשרות שהמצב בימים הקרובים יסלים ועלול להחריף גם את התגובות של צה"ל.


שלשום נפלה רקטה אחת בשטח פתוח, שלוש נוספות יורטו. דובר עיריית שדרות ירון ששון מסר כי לא היו נפילות בשטח העיר, ולא ידוע על נזק לנפגעים או מבנים. בתגובה על שיגור הרקטות ועל הפרחת הבלונים מהרצועה אל שטח הרצועה, תקפו כלי טיס של צה"ל יעדים של חמאס בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי בין היעדים שהותקפו - מחסנים לאחסון אמצעי לחימה ותשתית תת-קרקעית, "המשמשים את הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס".