פרופ' דני זמיר
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרס ישראל בתחום החקלאות לפרופ' דני זמיר

מחקרו של פרופ' זמיר התמקד בהשבחת צמחים ובפיתוח כלים חדשניים לעזרת הטיפוח הגנטי - תוך שימוש בעיקר בעגבנייה כצמח מודל. בין השאר הקים וניהל את קבוצת הארגונים הבינלאומית שפענחה את גנום העגבנייה
לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים
02 בפברואר 2020
16:39

חתן פרס ישראל בתחום החקלאות ומדעי הסביבה לשנת תש"ף הוא פרופסור דני זמיר. שר החינוך, רפי פרץ, הודיע היום (ראשון) לפרופ' זמיר על זכייתו בפרס ובירך אותו. 

ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי בחרה בזמיר בשל טיפוח והשבחה של זני עגבניות וגידולים אחרים. "פרופ' זמיר פיתח אוכלוסייה של עגבניות תרבותיות שמכילות קטעי DNA ממני בר של עגבנייה, המקנים עמידות לעקות כמו יובש ומלח, ועמידות נגד מחלות צמחים. פרופ' זמיר הינו חוקר מוביל בתחום, בעל הכרה בינלאומית ושיתופי פעולה בין-לאומיים, הוא תרם ותורם רבות לחקלאות ישראל והעולם". עם זכייתו אמר זמיר: "זה כבוד גדול גם לי וגם למוריי, לתלמידיי ולמשפחתי".

זמיר, בן 70 הוא פרופסור אמריטוס לגנטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, במכון סמית למדעי הצמח והגנטיקה בחקלאות ובפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה ברחובות. את עבודת הדוקטורט שלו בנושא השבחה גנטית בצמחים עשה באוניברסיטה של קליפורניה בדייויס, ארצות הברית. אז שב ארצה והחל את עבודתו המחקרית כמרצה בגנטיקה בפקולטה לחקלאות ברחובות. בשנת 1996 הפך לפרופסור מן המניין. 

תחומי מחקרו של פרופ' זמיר עוסקים בהשבחת צמחים ובפיתוח כלים חדשניים לעזרת הטיפוח הגנטי תוך שימוש בעיקר בעגבנייה כצמח מודל, הן למחקרים בסיסיים, הן לטיפוח זנים משופרים. בין השאר הקים וניהל זמיר את הקונסורציום הבינלאומי שפענח את גנום העגבנייה. הוא עוסק גם בטיפוח מעשי של זני עגבניות. על בסיס ידע מקורי הוא הקים לפני שני עשורים את חברת הזרעים, שבה בשיתוף עם חברת "יישום" של האוניברסיטה העברית, טופח אחד מזני עגבניות התעשייה המובילים של קליפורניה. לפני כעשור הקים, יחד עם תלמידו יניב סמל, את חברת Phenome Netwrorks שמיישמת שיטות חישוביות לעזרת טיפוח גנטי.