מני בגר
צילום: יואב אתיאל

שאלון לשבת עם מני בגר

אלבום המסע שהולך איתו שנים, השיר הכי טוב שלו שאתם לא מכירים, והרגע המכונן שגם לו להתאהב במוזיקה. מני בגר מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
07 בפברואר 2020
09:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את מני בגר.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבום הלבן של הביטלס. חיכיתי בקוצר רוח ליום השקתו ואפילו עמדתי בתור, במשך שעות, בפתח החנות "אבילאה" בחיפה כדי להיות בין הראשונים שירכשו אותו. קניתי ורצתי לשמוע אותו בבית של חבר בקרית אתא, כי בבית לא היה לנו פטיפון. העותק הזה הולך איתי עד היום.

מהו האלבום או השיר היותר טובים ששמעת לאחרונה?
ביצוע של להקת המטאל Disturbed לשירם של סיימון וגרפונקל - Sounds Of Silence . מדובר בלהקת טראש מטאל אכזרי, שהייתי בהופעה שלה כאן בארץ. הם לקחו שיר כל כך ענוג ונתנו לו גירסה מדהימה. הקונטראסט הזה בין העדינות של סיימון וגרפונקל לבין האנרגיות המטורפות שלהם – שבה את אווזניי.

מהו, אם יש כזה, השיר הכי יפה שלך שאיש לא מכיר?
"חייל של יום אחד" מתוך אלבום באותו שם שראה אור בשנת 1988. זה שיר מיוחד בעיני משום שיש בו משהו סוריאליסטי והרשיתי לעצמי לעוף בו. לפעמים אני כותב על היומיום ולפעמים אני מרשה לעצמי להרחיק עם הדימיון. זה שיר על חיל שמאבד את חייו ובת זוגו חולמת, פעם אחר פעם, שהוא חוזר אליה ובכל פעם היא מתאכזבת מחדש. השיר לא קיבל תשומת לב מספיקה, בעיני.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פירסומו?
אולי זה ישמע פלצני, אבל אין שיר כזה ואינני מתחרט על כלום. כל שיר היה נכון לזמנו, הם נולדו וגדלו ביחד איתי ומקווה שכמה מהם ישארו אחרי.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה ושזה יהיה היעוד שלך?
זה היה בדרך לבי"ס בקרית אתא. הייתי בן 11 וחיכיתי בתחנת האוטובוס. בתחנה ראיתי ילדה קטנה כשהיא קשובה לשיר שבקע מהטרנזיסטור שהצמידה לאוזנה (פעם שמעו מוזיקה בטרנזיסטורים...). זה היה השיר A Hard Day's Night של הביטלס. ישבתי על ידה מהופנט עד שהשיר נגמר. באותו היום לא הלכתי לבי"ס. הייתי מהופנט. זה היה הרגע שבו הכל התחיל.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
זה לא קרה עד היום וזה כנראה גם לא יקרה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
האלבום Harvest של ניל יאנג. אני אוהב מאוד את ניל יאנג והוא השפיע מאוד על הקריירה שלי בראשית הדרך. זה מין אלבום מסע ואני ממש אוהב את את תחושת הנסיעה, את הטרובאדוריות שלו. יש לי הרגשה שהמסע הזה של ניל יאנג לא נגמר לעולם ונמשך עד היום. גם אני באיזשהו מסע מתמשך ואני לא רוצה לוותר על התחושה הזאת. זה גם היה התקליט הראשון שקניתי, אחרי שסוף סוף היה לי פטיפון. העותק הולך איתי עד היום ויש לי רגש מיוחד כלפיו.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
"אקספרס של חצות". גדלתי באיסטנבול עד גיל 9 ואני זוכר המון דברים. האווירה המאיימת זכורה לי מהימים שבהם היתה הפיכה צבאית ואנשים הוצצאו להורג. זה חרוט לי בזכרון באופן שלא אשכח. אני זוכר את עצמי הולך ברחוב, כילד, ורואה שוטרים מפנים גופות. אמנם לא עינו אותי אבל הייתי מאוד קרוב לחוויות האימים שהמשטר הזה הטיל על האזרחים. אני חושב שהייתי כותב מוזיקה מהמקום הזה שמכיר את החוויה הזאת – באופן אותנטי יותר.

ברגעים קשים מהו השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
"למה לי לקחת ללב" של שלום חנוך ואריק איינשטיין, משום שאני אופטימיסט בלתי נלאה. אני תמיד רואה את הטוב למרות כל הקשיים. אני לא מחפש להיות בדיכאון. אצלי הכל בסדר גם אם הכל גרוע.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
וטרינר. אני אוהב מאוד חיות. עד היום אני מגדל תוכים, חתולים, יש לי כלבה. ככה זה היה תמיד. הילדים שלי גדלו עם החיות והייתי שותף תמיד למצוקות שלהן ואוהב לטפל בהן.

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
שיר לסירנה. Song To The Siren בביצוע של This Mortal Coil - זה שיר שהוא ממש רקוויאם. שיר הספד. אם הייתי צריך לצלם לו קליפ הייתי מביים מסע הלוויה של אנשים הולכים בשקט אחרי ארון מתים. נראה לי הכי נכון לי.