בקעת הירדן, 07.01.20
צילום: יניב נדב, פלאש 90

ראש מועצת יש"ע על תוכנית טראמפ: "האמריקנים הוליכו אותנו שולל"

דוד אלחיאני בריאיון לכאן רשת ב: "הנתון העובדתי כרגע הוא שיש אפס ריבונות וללא הסכמת האמריקנים, נתניהו לא יכול לספח מילימטר. צריך לקחת את ההסכם הזה ולזרוק אותו לפח, זו סכנה קיומית"
כאן הערב
02 בפברואר 2020
18:08

תוכנית טראמפ: ראש מועצת יש"ע, דוד אלחיאני, התייחס היום (ראשון) לתוכנית טראמפ בריאיון לתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב: "טעיתי בגדול, האמריקנים הוליכו אותנו שולל. הייתי בוושינגטון, ישבנו עם בכיר בממשל טראמפ שאמר לנו – 'אם תוך 48 שעות הפלסטינים לא מצטרפים להסכם, אתם יכולים להחיל את הריבונות'".

לחיאני הוסיף כי "הנתון העובדתי כרגע הוא שיש אפס ריבונות וללא הסכמת האמריקנים, נתניהו לא יכול לספח מילימטר. צריך לקחת את ההסכם הזה ולזרוק אותו לפח, הוא מהווה סכנה קיומית למדינת ישראל".

האזינו לריאיון המלא של אלחיאני, בכאן רשת ב

יו"ר מועצת יש"ע הוסיף כי לדעתו "יש התנגשות בהחלטות בין דיוויד פרידמן לבין קושנר. קושנר לקח בעלות עכשיו על כל הסיפור ואמר – לא יקום ולא יהיה. דיוויד פרידמן אמר בצורה ברורה שישראל יכולה להחיל את הריבונות, בא קושנר הבוס ואמר לא. מי שמייצג את דעתו של טראמפ זה קושנר. אם היו שואלים לדעתי צריך לקחת את ההסכם ולזרוק אותו לפח", הוסיף.

בהתייחס להבטחת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי יביא להחלת הריבונות, אמר לחיאני: "בשבוע שעבר אמרתי לראש הממשלה שהגיע הזמן שמדינת ישראל תקבע מה האינטרסים הלאומיים שלה. להגיד לנשיא טראמפ – 'יקירי אני אוהב אותך, הבטחתי לבוחרים שלי להביא את להחלת הריבונות בבקעת הירדן, צפון ים המלח לפני הבחירות'".

ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אמר הבוקר כי התוכנית המדינית של הבית הלבן "מבקשת לבלום את התרחבות ההתנחלויות שחיים בהן כיום יותר מחצי מיליון איש, כדי לאפשר היתכנות של מדינה פלסטינית בעתיד". בריאיון לערוץ טלוויזיה מצרי אמר קושנר כי בלימת הגידול של ההתנחלויות מתאפשרת תמורת מתן שטח לישראל שממילא היא לא הייתה עוזבת אותו. לדבריו, המפה המצורפת לתוכנית היא לא מפה מדעית, אלא מפת קונספט בלבד. "בין אם אתה משרטט את הקו כאן או שם – זה לא משנה. אם הפלסטינים לא אוהבים היכן ששורטט הקו שיבואו ויגידו לנו היכן הם רוצים לשרטט אותו", אמר קושנר.

יועצו של טראמפ דחה את הטענות ולפיהן לפלסטינים הוצעו בעבר מפות טובות יותר, ואמר כי מעולם בסבבי המשא ומתן לא הוצגה מפה רשמית ולא הייתה מפה שישראל הסכימה לה ונמסרה באופן רשמי ופומבי.