העותרות לבג"ץ נגד צה"ל בבית המשפט, היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ מחק את העתירות נגד צה"ל לשילוב נשים בשריון

העתירות נמחקו לאחר שהשופטת חיות קבעה שאינן מעודכנות נוכח הרחבת הפיילוט לשירות לוחמות בחיל
אמוץ שפירא
03 בפברואר 2020
10:53

בג"ץ מחק הבוקר (שני) את עתירותיהן של שתי צעירות נגד צה"ל, הרמטכ"ל ושר הביטחון שדרשו לגייסן לתפקידי לחימה בחיל השריון, וכן של שתיים אחרות שהשתתפו בפיילוט שנערך בצבא, השתחררו ומעוניינות לשרת בתפקידי לחימה במילואים. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, שישבה בראש ההרכב, אמרה כי לאחר החלטת הרמטכ"ל לערוך פיילוט נוסף מקיף ומעמיק יותר - העתירות שהוגשו אינן מעודכנות.

בעתירתן טענו הבנות כי המשך הפיילוט לשילוב נשים בשריון עליו הכריז הרמטכ"ל הוא "הצהרה המטשטשת תחתה אפליה ברורה ובוטה של נשים בשורות הצבא". עוד הן טענו כי המדיניות הנהוגה בצה"ל לפיה נשים מגויסות לתפקידי לחימה רק במערך הגנת הגבולות ולא בחטיבות המתמרנות היא "כביש עוקף הלכת אליס מילר". לדבריהן, "הגבלת שירותן של נשים לוחמות בטנק למערך הגבולות בלבד משמעו אפליה פסולה על רקע מגדר". את העותרות מייצג משרד עורכי הדין ויינברגר ברטנטל.

עמדת המדינה היא שדין העתירות להימחק, בין השאר בגלל החלטת הרמטכ"ל, אביב כוכבי, על המשך בחינה מדורגת של שילוב נשים כלוחמות טנקים. "החלטה זו של הרמטכ"ל התקבלה ב-5.1.20 באופן ענייני ומקצועי, תוך שקילת מכלול השיקולים הרלוונטיים, ובהם ההיבטים הביטחוניים – כשירות צה"ל לעמוד במשימותיו המבצעיות להגנת המדינה ואזרחיה, היבטי השוויון וכן ההיבטים הפיזיולוגיים והרפואיים הצריכים לעניין", נכתב בתשובת המדינה לבג"ץ בחודש שעבר.

עוד טענה המדינה בתשובתה כי "צה"ל ערך בשנים 2017-2018 פיילוט לשילוב נשים כלוחמות טנקים במשימת הגנת גבולות בעוצבת "אדום". בהמשך לפיילוט ובהתאם להחלטת הרמטכ"ל, נערכה עבודת מטה מקיפה בצה"ל בנושא, שבסיומה התקיימו לאחרונה דיונים מעמיקים. בדיונים עלה שהפיילוט שנערך הצביע על פוטנציאל לשילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות, אך גם הצביע על פערים בעמידה בכשירויות הנדרשות למשימה זו".